Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Zdravím,
mám takovej asi hloupej dotaz. Začal jsem detailně řešit pochody v IPTABLES a neni mi úplně 100% jasná jedna věc a nenašel jsem to vysvětlené ani nikde na netu. Jedná se o rozdíl mezi základním řetězcem FORWARD a tabulkou filter, která taky obsahuje řetězec FORWARD. Všude je psáno, že IPTABLES obsahuje základní řetězce INPUT, OUTPUT, FORWARD.....dále tabulky nat, mangle, filter.....a tabulka filter obsahuje zase řetězce INPUT, OUTPUT, FORWARD.....dál to rozebrané neni.
Uměl by mi někdo nějak jednoduše nebo jasně vysvětlit jakej je rozdíl v tom, když třeba zablokuju port 80 v řetězci FORWARD a tím, když port 80 zablokuju tabulkou filter také v řetězci FORWARD?? Respektive mezi těmito zápisy pravidel:
$IPTABLES -A FORWARD ...........
$IPTABLES -t filter -I FORWARD .........
Díky moc všem
Spec
Díky, něco takovýho jsem si asi i myslel, protože se to i po příkazu iptables -L FORWARD zobrazuje obojí tady stejně. Ale neměl jsem tu jistotu jestli se to neliší v nějakym detailu. Tak ještě jednou dik
V jednoduchosti
IPTABLES se dělí na tabulky filter, nat, mangle.
A jednotlivé tyto tabulky na další řetězce (chainy), do kterých pak přidáváš jednotlivá pravidla.
filter obsahuje: input, output, forward
nat obsahuje: prerouting, postrouting, output
mangle obsahuje: input, output, forward, prerouting, postrouting
Snad jsem to nepopletl, když tak mě opravte....čerpal jsem z man iptables, sekce tables.
Jo, to jsi ocitoval to, co jsem psal a co vim.:)) A co všude na netu je uvedený
Ale co mi nebylo jasný je to, že pravidlo bez zápisu s tabulkou filter jí použije stejně jako výchozí.....viz ty dvě pravidla jak jsem psal...že vlastně jsou stejná, protože se i u toho prvního použije tabulka filter. Jak vysvětloval kolega.
Ale dik za reakci.
Tiskni
Sdílej: