Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj,
Potreboval bych poradit ohledne radice, mam stary PC ktere bych chtel pouzit na zalohovani. Jelikoz vetsi kapacity disku 1,5GB se prodavaji jen jako SATA-II, poteboval bych poradit nejaky radic do stareho PCI radice ktery pobezi na linuxu.
Nasel jsem toto: KW-5125 ale nejsem si jist zda stim nebude mit linux problemy.
OK dekuju, muzu se jeste zeptat kde tyto informace hledat?
diky
Treba tady http://www.google.cz/search?q=KW+5125 (hned prvni odkaz). Cena je ovsem priserna. Poohlidnete se radeji po necem jinem. Napr axago PCIS-46 - PCI řadič 1x eSATA + 1x int.SATA, Sil3512
Omlouvam se, nepresne jsem se vyjadril, jde mi spis o to kde najit co podporuje jadro.
Potrebuji pripojit disky dva do sw raidu mirror.
Vami zminovany radic je zalozen na cipu Sil3124, ktery je podporovan primo jadrem a neni s nim zadny problem.
Pokud mate ovsem ve starsim pocitaci 32b PCI sbernici na 33MHz, necekejte zadny oslnivy vykon (zvlaste pokud k nemu pripojite tech disku vice). Teoreticka propustnost takove sbernice je 1Gb/s coz nedosahuje ani specifikace SATA (=1.5Gbps), natoz SATA/300 (=3Gb/s).
Rozumim, diksy budu mit dva v raid mirror, rychlost nebude tak dulezita budu tam zalohovat po siti a jde spis o kapacitu. dekuji
Najdete si na webu specifikaci vasi zakladni desky a dle parametru PCI sbernice si vyberte adekvatni radic. Ten prvne zminovany podporuje 64b PCI na 133MHz, coz urcite vase deska neumi (je to radic pro serverove zakladni desky). Nejlevnejsi SATA radice (pro 32b, 33Mhz PCI) poridite uz za necele tri stovky.
A ten RAID1 nevytvarejte v BIOSu radice, ale radeji v linuxu pomoci nastroje mdadm.
Koukam na ten radic a asi ho koupim, nicmene nikde jsem nenasel jaka je maximalni velikost disku ktere radic umi, snad tedy zvladne 2 x 1,5TB.
diky vsem
Ted nevim, ktery radic mate na mysli. Maximalni kapacita pripojitelneho disku je dana sirkou adresy se kterou umi radic pracovat. Ve specifikacich radice to naleznete pod pojmem 48-bit sector addressing nebo 48-bit LBA. Takove radice jsou pak teoreticky schopny pracovat s disky az do kapacity 144PB. Starsi radice s 28bitovou adresaci zvladaly maximalni kapacitu 137GB, ale ty uz se snad dneska nove ani nedaji koupit.
Uvazuji o tomto VIA SATA+IDE radicom VT6421 (2xSATA + 1xIDE), jinak na strankach vyrobce jsem nic podobneho nenasel.
Respektive http://www.axago.cz/cz/produkty/pci--pcie-adaptery/PCIS-35.html. Ten z predchazejiciho odkazu ma jen jeden SATA konektor
Tiskni
Sdílej: