Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
Potreboval bych poradit ohledne radice, mam stary PC ktere bych chtel pouzit na zalohovani. Jelikoz vetsi kapacity disku 1,5GB se prodavaji jen jako SATA-II, poteboval bych poradit nejaky radic do stareho PCI radice ktery pobezi na linuxu.
Nasel jsem toto: KW-5125 ale nejsem si jist zda stim nebude mit linux problemy.
OK dekuju, muzu se jeste zeptat kde tyto informace hledat?
diky
Treba tady http://www.google.cz/search?q=KW+5125 (hned prvni odkaz). Cena je ovsem priserna. Poohlidnete se radeji po necem jinem. Napr axago PCIS-46 - PCI řadič 1x eSATA + 1x int.SATA, Sil3512
Omlouvam se, nepresne jsem se vyjadril, jde mi spis o to kde najit co podporuje jadro.
Potrebuji pripojit disky dva do sw raidu mirror.
Vami zminovany radic je zalozen na cipu Sil3124, ktery je podporovan primo jadrem a neni s nim zadny problem.
Pokud mate ovsem ve starsim pocitaci 32b PCI sbernici na 33MHz, necekejte zadny oslnivy vykon (zvlaste pokud k nemu pripojite tech disku vice). Teoreticka propustnost takove sbernice je 1Gb/s coz nedosahuje ani specifikace SATA (=1.5Gbps), natoz SATA/300 (=3Gb/s).
Rozumim, diksy budu mit dva v raid mirror, rychlost nebude tak dulezita budu tam zalohovat po siti a jde spis o kapacitu. dekuji
Najdete si na webu specifikaci vasi zakladni desky a dle parametru PCI sbernice si vyberte adekvatni radic. Ten prvne zminovany podporuje 64b PCI na 133MHz, coz urcite vase deska neumi (je to radic pro serverove zakladni desky). Nejlevnejsi SATA radice (pro 32b, 33Mhz PCI) poridite uz za necele tri stovky.
A ten RAID1 nevytvarejte v BIOSu radice, ale radeji v linuxu pomoci nastroje mdadm.
Koukam na ten radic a asi ho koupim, nicmene nikde jsem nenasel jaka je maximalni velikost disku ktere radic umi, snad tedy zvladne 2 x 1,5TB.
diky vsem
Ted nevim, ktery radic mate na mysli. Maximalni kapacita pripojitelneho disku je dana sirkou adresy se kterou umi radic pracovat. Ve specifikacich radice to naleznete pod pojmem 48-bit sector addressing nebo 48-bit LBA. Takove radice jsou pak teoreticky schopny pracovat s disky az do kapacity 144PB. Starsi radice s 28bitovou adresaci zvladaly maximalni kapacitu 137GB, ale ty uz se snad dneska nove ani nedaji koupit.
Uvazuji o tomto VIA SATA+IDE radicom VT6421 (2xSATA + 1xIDE), jinak na strankach vyrobce jsem nic podobneho nenasel.
Respektive http://www.axago.cz/cz/produkty/pci--pcie-adaptery/PCIS-35.html. Ten z predchazejiciho odkazu ma jen jeden SATA konektor
Tiskni
Sdílej: