Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dnes jsem chtěl nainstalovat nové ovladače na grafickou kartu NVIDIA Geforce 8800 GTS, jelikož mi stále nefunguje prostředí KDE 4 na Mandriva Linuxu 2009. Stále to hlásí chybu 6 při vstupu do hlavní nabídky (Compiz Fusion mám vypnutý) a při startu se objevuje nejdřív jen bílé okno. Přepnul jsem do režimu, kdy je vypnutý X server (příkazová řádka -init 3) a nainstaloval nějnovější ovladač stažený ze serveru nvidia.com. Ovšem X server (pomocí init 5) už nastartovat nešel. Zkusil jsem tedy startx a napsalo to něco že ovladač verze 180.29 není kompazibilní s verzí kernelu (viz obrázek). Jsem v Linuxu začátečník. Takže jediný řešení, které mě napadlo je odinstalovat nově naistalovaný ovladač, potřeboval bych nějaký příkaz (nevim ani kam se instalují ovladače, soubor jsem instaloval pomocí sh /cesta k souboru/ soubor měl příponu pkg2.run).
Ovšem nevím ani který ovladač ke grafické kartě mam použít, když ten originální nefunguje. nevim ani jestli problém KDE 4 je způsobený ovladačem. nainstaloval jsem verzi KDE 4.2.1. ovšem potom mi to nabídlo aktualizace pro KDE 4.2.1. , ale v polovině mi to u jednoho balíčku napsalo, že nemá podpis, zkoušel jsem tedy zrušit zaškrtnutí, ale instaloval se stále znovu a stále hlásil chybu, takže jsem to vzdal.
Už pomalu přemejšlím, že zase Linux odinstaluji, jsou tam stále nové problémy, teď jsem řešil asi týden připojení k internetu. Jinak mám dual boot s Win Vista Ultimate, ta mi naštěstí funguje normálně.
obrázek : http://reilk.webnode.cz/images/200000455-47b6c48b09-public/100_3533.JPG
Už se tu něco podobného možná řeší ... taky nestartujou Xka ... sám bych radil "vydržet, to se poddá", bohužel nemam nvidii, abych to zkoušel a radil, sám jsem něco takového zažil a pomohly nejnovější Xka a drajvr ke grafice.
Původní ovladač tam byl jen ten z instalace Mandrivy, fungoval zatim dobře v KDE 3.5. (Mandrivu mam instalovanou zatim jenom asi 3 dny, předtim jsem zkoušel ve VMware workstation asi měsíc). Jak tam mam teda vrátit zpátky ten původní ovladač, když se dostanu jen do textového ovládání ?? Potřeboval bych nějaký příkaz.
Jinak 3D efekty jsem zkoušel vypnout, ale bez výsledku, pořád nešla spustit hlavní nabídka.
Ovládací menu v textové konzoli by se mohlo spouštět přes "drakconf"?
Díky moc, pomocí drakconf jsem změnil mojí grafickou kartu na nějakou jinou. Potom jsem zadal startx a kupodivu mi vše naběhlo. Teď mám tedy 2 problémy. Jaký ovladač mam použít pro GK GeForce 8800 GTS. V nabídce grafických karet v nastavení X serveru jsem tu svojí nenašel, je jich tam jen asi 6.
A ještě, když instaluju aktualizace, u jednoho balíčku to hlásí, že nemá podpis (lib64lzma2 4.999.8 beta) podle mýho je to nějakej vir protože ta verze 4.999.8 je nějaká divná. Když v nabídcě aktualizací zrušim zaškrtnutí a dam instalovat, tak mi to chce stejně instalovat i s nim. (takhle mi to dělá u všech balíčků, ne jen u tohoto nepodepsaného) jde tedy nějak udělat, abych nemusel tento balíček instalovat ??? Tím bych mohl doinstalovat aktualizace a možná by i KDE chodilo lépe.
Hmm, balíček by podpis mít měl, pamatuju, že v příručce k Mandrivě bylo něco o tom, jak to okoučovat, tedy jak najít podpis/klíč apod. RPM mají spolu nějaké závislosti, mohou mít, když je tak někdo napíše, proto Vám to asi dotahuje i ten jeden balíček. "Manažer", správce softwaru, by měl tohle řešit i včetně informování, co bude dělat. Já osobně používam urpmi, konzolovej příkaz na manipulaci s balíčkama (staram se o jedno pc s Mandrivou na dálku). Na AbcL vyšel o urpmi článek, určitě jej najdete, budete-li chtít.
Tak jsem se přihlásil jako root a pomocí urpmi už mi to chybu nehlásilo.
Takže aktualizace jsem nainstaloval, mam KDE 4.2.1. , ale musel jsem ho vypnout a jít zase na KDE 3.5 , jelikož už se s 4 nedalo vůbec pracovat. Zkusim ještě vyzkoušet nějakej ovladač, ale v KDE 3.5 mi všechno funguje normálně. Naštěstí.
Tiskni
Sdílej: