Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dnes jsem chtěl nainstalovat nové ovladače na grafickou kartu NVIDIA Geforce 8800 GTS, jelikož mi stále nefunguje prostředí KDE 4 na Mandriva Linuxu 2009. Stále to hlásí chybu 6 při vstupu do hlavní nabídky (Compiz Fusion mám vypnutý) a při startu se objevuje nejdřív jen bílé okno. Přepnul jsem do režimu, kdy je vypnutý X server (příkazová řádka -init 3) a nainstaloval nějnovější ovladač stažený ze serveru nvidia.com. Ovšem X server (pomocí init 5) už nastartovat nešel. Zkusil jsem tedy startx a napsalo to něco že ovladač verze 180.29 není kompazibilní s verzí kernelu (viz obrázek). Jsem v Linuxu začátečník. Takže jediný řešení, které mě napadlo je odinstalovat nově naistalovaný ovladač, potřeboval bych nějaký příkaz (nevim ani kam se instalují ovladače, soubor jsem instaloval pomocí sh /cesta k souboru/ soubor měl příponu pkg2.run).
Ovšem nevím ani který ovladač ke grafické kartě mam použít, když ten originální nefunguje. nevim ani jestli problém KDE 4 je způsobený ovladačem. nainstaloval jsem verzi KDE 4.2.1. ovšem potom mi to nabídlo aktualizace pro KDE 4.2.1. , ale v polovině mi to u jednoho balíčku napsalo, že nemá podpis, zkoušel jsem tedy zrušit zaškrtnutí, ale instaloval se stále znovu a stále hlásil chybu, takže jsem to vzdal.
Už pomalu přemejšlím, že zase Linux odinstaluji, jsou tam stále nové problémy, teď jsem řešil asi týden připojení k internetu. Jinak mám dual boot s Win Vista Ultimate, ta mi naštěstí funguje normálně.
obrázek : http://reilk.webnode.cz/images/200000455-47b6c48b09-public/100_3533.JPG
Už se tu něco podobného možná řeší ... taky nestartujou Xka ... sám bych radil "vydržet, to se poddá", bohužel nemam nvidii, abych to zkoušel a radil, sám jsem něco takového zažil a pomohly nejnovější Xka a drajvr ke grafice.
Původní ovladač tam byl jen ten z instalace Mandrivy, fungoval zatim dobře v KDE 3.5. (Mandrivu mam instalovanou zatim jenom asi 3 dny, předtim jsem zkoušel ve VMware workstation asi měsíc). Jak tam mam teda vrátit zpátky ten původní ovladač, když se dostanu jen do textového ovládání ?? Potřeboval bych nějaký příkaz.
Jinak 3D efekty jsem zkoušel vypnout, ale bez výsledku, pořád nešla spustit hlavní nabídka.
Ovládací menu v textové konzoli by se mohlo spouštět přes "drakconf"?
Díky moc, pomocí drakconf jsem změnil mojí grafickou kartu na nějakou jinou. Potom jsem zadal startx a kupodivu mi vše naběhlo. Teď mám tedy 2 problémy. Jaký ovladač mam použít pro GK GeForce 8800 GTS. V nabídce grafických karet v nastavení X serveru jsem tu svojí nenašel, je jich tam jen asi 6.
A ještě, když instaluju aktualizace, u jednoho balíčku to hlásí, že nemá podpis (lib64lzma2 4.999.8 beta) podle mýho je to nějakej vir protože ta verze 4.999.8 je nějaká divná. Když v nabídcě aktualizací zrušim zaškrtnutí a dam instalovat, tak mi to chce stejně instalovat i s nim. (takhle mi to dělá u všech balíčků, ne jen u tohoto nepodepsaného) jde tedy nějak udělat, abych nemusel tento balíček instalovat ??? Tím bych mohl doinstalovat aktualizace a možná by i KDE chodilo lépe.
Hmm, balíček by podpis mít měl, pamatuju, že v příručce k Mandrivě bylo něco o tom, jak to okoučovat, tedy jak najít podpis/klíč apod. RPM mají spolu nějaké závislosti, mohou mít, když je tak někdo napíše, proto Vám to asi dotahuje i ten jeden balíček. "Manažer", správce softwaru, by měl tohle řešit i včetně informování, co bude dělat. Já osobně používam urpmi, konzolovej příkaz na manipulaci s balíčkama (staram se o jedno pc s Mandrivou na dálku). Na AbcL vyšel o urpmi článek, určitě jej najdete, budete-li chtít.
Tak jsem se přihlásil jako root a pomocí urpmi už mi to chybu nehlásilo.
Takže aktualizace jsem nainstaloval, mam KDE 4.2.1. , ale musel jsem ho vypnout a jít zase na KDE 3.5 , jelikož už se s 4 nedalo vůbec pracovat. Zkusim ještě vyzkoušet nějakej ovladač, ale v KDE 3.5 mi všechno funguje normálně. Naštěstí.
Tiskni
Sdílej: