Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím, vytvářel jsem jeden skript který mě testoval nějaký soubor, jestli našel v souboru script danou hodnotu udělal jednu větev if, kde spouštěl jeden jeden cgi skript za pomoci wget.. kterej vypíše nějaké info v html co změnil.. pokud ne udělal druhou větev..
Měl jsem zde výpis echo "vše proběhlo v pořádku"
nebo zase že neproběhlo v pořádku..
když jsem skript spustil pod rootem, vše v pořádku fungovalo jak má..
jakmile jsem ho ale zadal do cronu abyse spouštěl každou minutu, script nefungoval..
V logu /var/log/messages mě každou minutu firewall zapsal log
Mar 10 12:44:02 NazevStroje kernel: IN=lo OUT= MAC=00:00:00:00:00:00:00:00:00:00:00:00:08:00 SRC=127.0.0.1 DST=127.0.0.1 LEN=56 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64 ID=0 DF PROTO=UDP SPT=39376 DPT=512 LEN=36
trápil jsem se proč a pak přišel že to dělá echo .. tedy výpis na obrazovku.. tedy jsem všechny echo předělal s výstupem do souboru za pomoci >
program stále ale nefungoval tak jak má a proto jsem i tuhle část kde se spouští cgi skript musel vyřešit takhle :
if wget -O - -q http://www.blabla.cz/update.cgi > /var/log/logScriptu
if tam je protože testuju jestli to proběhlo v pořádku.. Dofám že se to tak dělá a pokud dojde k chybe vykoná se else? :)
Otázka tedy zní, jak se tohle řeší?
Jestli když cron spouští skript třeba pod rootem, nesmí nic obdržet vypsaného nic na obrazovku?
Sám sem si odvodil že když to spouští cron že nemá přiděleno tty tak proto to nejde? Ale nevím jestli to tak je..
Nebo jestli mám chybu na firewallu? Ikdyž zde mám povolené vše z lokálu na lokal a kamkoliv atd...
Díky za objasnění..
if wget -O - -q http://www.blabla.cz/update.cgi > /var/log/logScriptuje docela rozumné, dělá se to tak většinou, jinak vám cron opravdu výstup posílá např. mailem, záleží na nastavení. Při spouštění z cronu je asi problém v nastavení prostředí, dejte si ho v cronu vypsat příkazem:
envMáte u toho programu který dělá tu potřebnou činnost plnou cestu? Pokud ho máte někde v PATH a PATH při spuštění procesu cronem je jiná než má root, tak by to mohl být ten problém. Je tu o cronu i nějaké FAQ... Další věc je že se vám to v cronu nejspíš pouští pomocí sh, nikoliv bash, to by mohl být další zádrhel.
Tiskni
Sdílej: