Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Zdravím,
včera jsem nainstaloval poprve Ubuntu a i kdyz jsem hledal a cetl tak se mi nedari se pripojit k netu. Jsem v zahranici a provider to ma zarizene trochu divoceji. Jsem pripojen pres kabelovku a mam kabelovy modem s WiFi. Abych se mohl pripojit ze sveho NTB pres WiFi musel jsem si ve Win vytvorit sirokopasmove pripojeni s pouzitim jmena a hesla a pokazde kdyz chci na net, tak se pomoci tohoto jmena a hesla pripojuji. A tohle se mi nejak nedari nastavit v Ubuntu. mam 8.10 64bit verzi. Svou WiFi vidim, jen nevim jak mam vytvorit to pripojeni (sirokopasmove) pres jmeno a heslo. diky za vsechny rady
A víš přesně, co to tam je? Kde se to autentikuješ? V prohlížeči, v nějakém nastavení klienta, přes 802.1x? Případně máš konkrétní typ železa, přes který jdeš, ať najdem v jeho dokumentaci co umí a co teda musíš nastavit?
Připojuji se přes kabelový modem Scientific Atlanta 2434. At uz se pripojuji pres WiFi a nebo ethernetovym kabelem k tomuto modemu, tak si musim nastavit pripojeni pres WAN miniport (PPPOE) kde nastavuji prihlasovaci jmeno a heslo (ktere jsem dostal od providera). A presne tohle nevim kde a jak nastavit.
Tento modem je připojen přes USB a aby Ti to chodilo s Linuxem, musíš to připojit přes síťovou kartu. USB šmejdy s ním nejedou.
a proc by v linuxu USB "smejdy" nechodili?
Dobře . Jestli dokážeš rozchodit ADSL Siemens A 100, tak jsi borec a smeknu před tebou.
Pokud se jedná o nastavení modemu, tak to se většinou nastavuje přes webový prohlížeč. U mého modemu napíšu adresu 138.0.0.1 a objeví se administrační rozhraní modemu. Zadám Admin a heslo admin a nastavuji. U toho tvýho modemu se podívej do návodu.
Opravuji adresu. Je to http://10.0.0.138/ Ještě jednu otázku. Ten tvůj modem má USB i ethernet. Nemáš náhodou zapojen USB kabel ? Pokud ano, tak ho vypoj a jeď jenom přes síťovku. Linux instaluje drivery pro síťovku sám.
USB jsem nemel nikdy pripojeny - ze zacatku jsem se pripojoval k modemu pres sitovku a ted se pripojuji pres WiFi
To pude pravdepodobne DLS modem s vestavenym routerem,
navrhuji pripojit se sitovkou a vytvorit pppoe spojeni pres pri-
kaz:
./pppoeconf
Pripadne se pripojit na router a podivat se dovnitr:
http://192.168.1.1 http://138.0.0.1/ atd.
NN
Tiskni Sdílej: