Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu
… více »Dobrý den,
Mám server a potřeboval bych vyřešit monitorování trafficu.
Jde mi o vysoký traffic (Například nějaký VPN user stáhne 2GB dat za hodinu) Zajímaly by mě IP adresy, porty, atp .....
Šlo by to nějak udělat ? Děkuji za pomoc
Dobrý den.
Zkuste se podívat na ntop.
Nebo take:
iftop
NN
iftop používám, ale ten neumí logovat.
Nebo se mýlím ?
Co vím já, tak ne.
Výše zmiňovaný ntop si "bohužel" pamatuje detaily dat jen do svého restartu, ale součástí je plugin pro RRD a tak se daji ukládat data tam. Jen pozor na to, že se jedná o packet analyzer, takže to chce celkem rychlý procesor a alespoň 512 MB RAM. Spíše více :), záleží na tom kolik dat bude protýkat rozhraními a kolik rozhraní se bude monitorovat.
Hm, to pro mě není.
Jde mi o zanalyzování velkého trafficu (IP, porty, doba, prenesenych dat).
Ale děkuji
A co zkusit ipac-ng? Ovšem to je spíš pro situaci, kdy víte, které ip adresy se k vám připojují. Takže monitorování Vaší sítě, ne někdo zvenčí.
Zkus Darkstat, má i super statistiky cez web.
Více viz http://dmr.ath.cx/net/darkstat/
Joo, tohle jsem přesně potřeboval
Díky moc
jojo, je fakt super, běží jako deamon, konfigurace je jednoduchá a statistiky běží na extra portu. Jen škoda, že OpenWrt WhiteRussian ho nemá zakomponavaný do balíčku, je tam jen vnstat
Hm, a ja mam problém
Po prvním obrovském nadšení jsem zjistil že nemohu monitorovat více rozhraní a že nemonitoruje odchozí spojení, jen spojení která jsou navázána z venku.
Nevíte jak pomoct ? Chci darkstat bez dvou zmiňovaných chyb a budu štastnej.
Mimochodem instaluji z debian stable balíčků, a mám verzi 2.6, pokud nová umí něco navíc, byl bych rád za upozornění.
Díky
Ještě je možnost mrknout na věci kolem Netflow. Na straně, kde je potřeba poslouchat provoz, stačí rozjet fprobe, pro další analýzy je pak dobrý např. nfsen. Některé collectory umí házet nasbíraná data do SQL databáze, což pak umožňuje další zpracování.. občas se to hodí, občas ne.
V podstatě je to něco jako již zmiňovaný ntop.. jen rozdělené na víc částí.
Díky,
Koukal jsem na to, ale docela mi tam chyběli informace o portech a hostech, koukal jsem na nfsen.
Pokud to ale nevyjde s tím darkstatem tak se na to kouknu podrobněji.
Ok, přidám ještě odkaz na nfdump, aby bylo zřejmé, že všechny tyhle informace tam jsou.. Nicméně darkstat vypadá taky zajímavě, jen zase není použitelný pro moje účely :)
Tiskni
Sdílej: