NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Prosim vysvetleni par detailu. Jsem laik a docela jsem nepochopil postup. Hlavne prava, protoze vetsina se odehrava v adr. patrici rootu, takze se musim prihlasovat (nebo sudo), ale samotny makepkg varuje pred spoustenim pod root.
dle navodu
1. Stahnu balicek
2.Zkopiruji ho do /var/abs/local a tam ho rozbalim
Pro spusteni "makepkg" je nutne, aby byl v tomto adr.? Nebo proc ho tam kopiruji? Uz ted se prihlasuji jako root.
3. Spustim makepkg.
Jako root mne to varuje, jako bez.uz. nemam prava. To pri instalaci balicku z AUR, jim vzdy menite prava, aby jste je mohli spustit jako bez.uz.?
Kdy do toho zasahuje program "abs"? On provadi ten prikaz "makepkg", takze je nutne pro jeho funkcnost, aby to bylo v adr /var/abs/local ?
4. nainstaluji balicek pomoci pacman -U. Tady uz to neresim, je jasne, ze tohle musim provest jako root.
Je tento postup ofic spravne. Neni lepsi, spustit makepkg u sebe v /home a do abs pak Zkopirovat vytvoreny balicek.
ps. Neptam se co lze, ale jak se to dela spravne.
[archlinuxfr] Server = http://repo.archlinux.fr/i686a nainstalovat program yaourt. Balíček z auru pak vyhledám normálně yaourt -Ss to_co_hledám, nainstaluji yaourt -S jméno balíčku. Hledá nejdřív v repozitářích, pak v auru. Aktualizace programů z auru: yaourt -Syu --aur. Good luck ; )
takze tou i tou cestou mne vubec nemusi zajimat co se deje v /var/abs a prakticky do nej vubec nemusim chodit?
A ten yaourt teda dela vse? Tzv. yaourt -S * si sam stahne tarball, sam spusti makepkg a vytvori *.pkg.* a sam ho naistaluje?
A jeste jsem videl v jednom navodu neco jako AURBUILD. Podle toho co tam pisi by mel delat to same jak yaourt. Yaourt je lepsi?
jinak dekuji
A jeste jeden dotaz prosim. Zatim vyhledavam pomoci pacman -Ss. Existuje nejaka volba, pri ktere to vyhleda balicky a navic ukaze, ktere mam nainstalovane a ktere ne?
dekuju
bezva dekuji
Posledni vec. Zkusil jsem naistalovat asi ctyri balicky a u vsech se obevuje nejaka hlaska na nebezpeci a jestli chcu neco editovat (PKGBUILD, install soubour) To je bezne? Muzete mi doporucit nejaky balicek, kde je jiste ze by zadne nebezpeci nelo hrozit. Abych to otestoval.
hej, to je uplne bezne pri vsetkych balickoch z AURu. ide o to, ze kazdy sa moze do auru registrovat a trebars tam prepasovat aj skodlivy kod. a preto je odporucane uzivatelom, aby sa na PKGBUILDy a install subory mrkli. ja som vsak osoba doverciva a tak toto varovanie vzdy odignorujem. jose
Jeste k tomu zobrazeni nainstalovanych_nenainstalovanych balicku, existuje i shaman (graficky spravce balicku, ale priznam se , ze ho moc nepouzivam..)
Tiskni
Sdílej: