LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Prosim vysvetleni par detailu. Jsem laik a docela jsem nepochopil postup. Hlavne prava, protoze vetsina se odehrava v adr. patrici rootu, takze se musim prihlasovat (nebo sudo), ale samotny makepkg varuje pred spoustenim pod root.
dle navodu
1. Stahnu balicek
2.Zkopiruji ho do /var/abs/local a tam ho rozbalim
Pro spusteni "makepkg" je nutne, aby byl v tomto adr.? Nebo proc ho tam kopiruji? Uz ted se prihlasuji jako root.
3. Spustim makepkg.
Jako root mne to varuje, jako bez.uz. nemam prava. To pri instalaci balicku z AUR, jim vzdy menite prava, aby jste je mohli spustit jako bez.uz.?
Kdy do toho zasahuje program "abs"? On provadi ten prikaz "makepkg", takze je nutne pro jeho funkcnost, aby to bylo v adr /var/abs/local ?
4. nainstaluji balicek pomoci pacman -U. Tady uz to neresim, je jasne, ze tohle musim provest jako root.
Je tento postup ofic spravne. Neni lepsi, spustit makepkg u sebe v /home a do abs pak Zkopirovat vytvoreny balicek.
ps. Neptam se co lze, ale jak se to dela spravne.
[archlinuxfr] Server = http://repo.archlinux.fr/i686a nainstalovat program yaourt. Balíček z auru pak vyhledám normálně yaourt -Ss to_co_hledám, nainstaluji yaourt -S jméno balíčku. Hledá nejdřív v repozitářích, pak v auru. Aktualizace programů z auru: yaourt -Syu --aur. Good luck ; )
takze tou i tou cestou mne vubec nemusi zajimat co se deje v /var/abs a prakticky do nej vubec nemusim chodit?
A ten yaourt teda dela vse? Tzv. yaourt -S * si sam stahne tarball, sam spusti makepkg a vytvori *.pkg.* a sam ho naistaluje?
A jeste jsem videl v jednom navodu neco jako AURBUILD. Podle toho co tam pisi by mel delat to same jak yaourt. Yaourt je lepsi?
jinak dekuji
A jeste jeden dotaz prosim. Zatim vyhledavam pomoci pacman -Ss. Existuje nejaka volba, pri ktere to vyhleda balicky a navic ukaze, ktere mam nainstalovane a ktere ne?
dekuju
bezva dekuji
Posledni vec. Zkusil jsem naistalovat asi ctyri balicky a u vsech se obevuje nejaka hlaska na nebezpeci a jestli chcu neco editovat (PKGBUILD, install soubour) To je bezne? Muzete mi doporucit nejaky balicek, kde je jiste ze by zadne nebezpeci nelo hrozit. Abych to otestoval.
hej, to je uplne bezne pri vsetkych balickoch z AURu. ide o to, ze kazdy sa moze do auru registrovat a trebars tam prepasovat aj skodlivy kod. a preto je odporucane uzivatelom, aby sa na PKGBUILDy a install subory mrkli. ja som vsak osoba doverciva a tak toto varovanie vzdy odignorujem. jose
Jeste k tomu zobrazeni nainstalovanych_nenainstalovanych balicku, existuje i shaman (graficky spravce balicku, ale priznam se , ze ho moc nepouzivam..)
Tiskni
Sdílej: