Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Prosim vysvetleni par detailu. Jsem laik a docela jsem nepochopil postup. Hlavne prava, protoze vetsina se odehrava v adr. patrici rootu, takze se musim prihlasovat (nebo sudo), ale samotny makepkg varuje pred spoustenim pod root.
dle navodu
1. Stahnu balicek
2.Zkopiruji ho do /var/abs/local a tam ho rozbalim
Pro spusteni "makepkg" je nutne, aby byl v tomto adr.? Nebo proc ho tam kopiruji? Uz ted se prihlasuji jako root.
3. Spustim makepkg.
Jako root mne to varuje, jako bez.uz. nemam prava. To pri instalaci balicku z AUR, jim vzdy menite prava, aby jste je mohli spustit jako bez.uz.?
Kdy do toho zasahuje program "abs"? On provadi ten prikaz "makepkg", takze je nutne pro jeho funkcnost, aby to bylo v adr /var/abs/local ?
4. nainstaluji balicek pomoci pacman -U. Tady uz to neresim, je jasne, ze tohle musim provest jako root.
Je tento postup ofic spravne. Neni lepsi, spustit makepkg u sebe v /home a do abs pak Zkopirovat vytvoreny balicek.
ps. Neptam se co lze, ale jak se to dela spravne.
[archlinuxfr] Server = http://repo.archlinux.fr/i686a nainstalovat program yaourt. Balíček z auru pak vyhledám normálně yaourt -Ss to_co_hledám, nainstaluji yaourt -S jméno balíčku. Hledá nejdřív v repozitářích, pak v auru. Aktualizace programů z auru: yaourt -Syu --aur. Good luck ; )
takze tou i tou cestou mne vubec nemusi zajimat co se deje v /var/abs a prakticky do nej vubec nemusim chodit?
A ten yaourt teda dela vse? Tzv. yaourt -S * si sam stahne tarball, sam spusti makepkg a vytvori *.pkg.* a sam ho naistaluje?
A jeste jsem videl v jednom navodu neco jako AURBUILD. Podle toho co tam pisi by mel delat to same jak yaourt. Yaourt je lepsi?
jinak dekuji
A jeste jeden dotaz prosim. Zatim vyhledavam pomoci pacman -Ss. Existuje nejaka volba, pri ktere to vyhleda balicky a navic ukaze, ktere mam nainstalovane a ktere ne?
dekuju
bezva dekuji
Posledni vec. Zkusil jsem naistalovat asi ctyri balicky a u vsech se obevuje nejaka hlaska na nebezpeci a jestli chcu neco editovat (PKGBUILD, install soubour) To je bezne? Muzete mi doporucit nejaky balicek, kde je jiste ze by zadne nebezpeci nelo hrozit. Abych to otestoval.
hej, to je uplne bezne pri vsetkych balickoch z AURu. ide o to, ze kazdy sa moze do auru registrovat a trebars tam prepasovat aj skodlivy kod. a preto je odporucane uzivatelom, aby sa na PKGBUILDy a install subory mrkli. ja som vsak osoba doverciva a tak toto varovanie vzdy odignorujem. jose
Jeste k tomu zobrazeni nainstalovanych_nenainstalovanych balicku, existuje i shaman (graficky spravce balicku, ale priznam se , ze ho moc nepouzivam..)
Tiskni Sdílej: