Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Zdravim,
poridil jsem desku s VIA Epia a s podporou CMOV, takze by Xen mel bez problemu fungovat. Pod Lennym jsem podle tohoto navodu zkompiloval Xen 3.3.1. Vsechno dobehlo bez chyb, kernel nainstalovan. Po restartu najel Grub, zvolil jsem start Xen kernelu, chvili najizdel vmlinuz a pote zcernala obrazovka a pocitac se restartoval.
Bohuzel jsem nenasel v logu zadnou chybu - zrejme to zkolabovalo driv, nez vubec najel linux kernel :(. Takze vubec netusim, kde by mohl byt problem. Podle internetovych for by muj procesor mel s Xenem normalne fungovat. Nasel jsem i patch, opravujici detekci procesoru C3, ten je ale jiz v 3.3.1 soucasti Xenu (overeno ve zdrojacich)...
Myslim ze by mohl byt problem v konfiguraci xen kernelu.
Zkousel jsi nejake distro s xenem? OpenSuse, CentOS, Ubuntu?
Nejrychlejsi varianta je spustit livedistro VMknoppix. Pokud najedete to tak je to na 100% chyba xen kernel configu.
zkousel jsem oficialni baliky debianu s xen 3.0.1, potom cisty debian s oficialnimi xen zdrojaky 3.3.1 a vcera jeste posledni pokus, xen 3.3.1 a kernel optimalizovany pro nehemiah, namisto obecne i686. Bohuzel, vsude se to chova uplne stejne. Proste pri startu kernelu vypnuti monitoru a reset, bez jakychkoliv hlasek a zaznamech v logu . Ale VM knoppix zkusim...
Tak smula, nenajede ani Xen na Knoppixu. Takze na to pravdepodobne dlabu uplne. Za ten cas, co jsem nad tim stravil, bych si vydelal na nekolik novych desek .
Tiskni
Sdílej: