Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Zdravim,
poridil jsem desku s VIA Epia a s podporou CMOV, takze by Xen mel bez problemu fungovat. Pod Lennym jsem podle tohoto navodu zkompiloval Xen 3.3.1. Vsechno dobehlo bez chyb, kernel nainstalovan. Po restartu najel Grub, zvolil jsem start Xen kernelu, chvili najizdel vmlinuz a pote zcernala obrazovka a pocitac se restartoval.
Bohuzel jsem nenasel v logu zadnou chybu - zrejme to zkolabovalo driv, nez vubec najel linux kernel :(. Takze vubec netusim, kde by mohl byt problem. Podle internetovych for by muj procesor mel s Xenem normalne fungovat. Nasel jsem i patch, opravujici detekci procesoru C3, ten je ale jiz v 3.3.1 soucasti Xenu (overeno ve zdrojacich)...
Myslim ze by mohl byt problem v konfiguraci xen kernelu.
Zkousel jsi nejake distro s xenem? OpenSuse, CentOS, Ubuntu?
Nejrychlejsi varianta je spustit livedistro VMknoppix. Pokud najedete to tak je to na 100% chyba xen kernel configu.
zkousel jsem oficialni baliky debianu s xen 3.0.1, potom cisty debian s oficialnimi xen zdrojaky 3.3.1 a vcera jeste posledni pokus, xen 3.3.1 a kernel optimalizovany pro nehemiah, namisto obecne i686. Bohuzel, vsude se to chova uplne stejne. Proste pri startu kernelu vypnuti monitoru a reset, bez jakychkoliv hlasek a zaznamech v logu . Ale VM knoppix zkusim...
Tak smula, nenajede ani Xen na Knoppixu. Takze na to pravdepodobne dlabu uplne. Za ten cas, co jsem nad tim stravil, bych si vydelal na nekolik novych desek .
Tiskni
Sdílej: