Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
konfrontace s navodem http://wiki.archlinux.org/index.php/Colored_Pacman_output
Jsem laik a prave jsem stravil aspon 4 hod. zjistovanim, co jsou skripty, jak se pisi atd. Bohuzel jsem nenasel dostatecne vysvetleni (ktere bych pochopil) souboru ~/.bashrc
Nicmene jsem provedl prvnich par kroku. tj. vlozil jsem ten script v navodu do ~/.bashrc (tady vubec nemam tuseni co udelat aby to fungovalo)
User citral uses the following script in his .bashrc:
alias pacs="pacsearch" pacsearch () { echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )" }
-vytvoril jsem soubora dal mu prava
touch /usr/bin/pacs && chmod 755 /usr/bin/pacs
vlozil jsem tam scrip a dily dnesnimu cteni jsem se dozvedel aspon 30% toho co tam je napsano.
#!/bin/bash echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )"
a ted ten hlavni dotaz. Jestli jsem to dobre pochopil, tak ted je potreba nekde pacmanovi rict, ze pri sve cinnosti ma spustit /usr/bin/pacs. Chapu to dobre? A kde mu teda tohle zadam?
Diky, ale byl hrozna rad, kdybych pochopil jak to funguje a co vse je treba udelat, aby to fungovalo.
pacman-color jsem si uz nainstaloval, a hned pri prvnim pouziti jsem pochopil, ze ho asi pouzivat nebudu. Dam-li neco vyhledat pacman-color, tak to funguje a mam peknej barevnej vypis, ale musim spoustet jeho, coz je asi dvoje kliknuti na klavesu navic. Byl bych stastnej, kdyby umel barvicky klasicky pacman.
aha tak to je ten detail.
rict pacmanavi aby pouzil pacman-color
Tak v tomhle pripade mne to uspoji. Problem je za ja spoustel napr.
#pacman-color -Ss *
Tak dik to si tam vlozim. A chtelo by se ti mi vysvetlit tu posledni vetu.
...budes nucen pouzivat pacs na hledani a pote klasickeho pacmana na instalovani.
jak se to dela? a jak to funguje?
Takze jestli to dobre chapu, tak ja zadam napr.
#pacs qt
a provede se
#pacman -Ss qt
To mne teda nepripada vubec sikovny. Krome toho teda jak si zminil, ze je to pouze na vyhledavani, tak mne pripada divny tvorit takovy script, abych musel volat neco jineho, nez co chcu pouzit. Nejak mi unika, co ten tvurce toho scriptu vlastne chtel vytvorit. Vzdyt teda mohl rovnou vytvori scrip, kterej by fungoval podobne, ze kdyz zadam pacman * tak se zavola script na obarveni vystupu. Nebo nad tim uvazuju spatne?
Tak jsem pridal ten alias pacman='pacman-color' a hledani balicku mam teda pekne barevne, ale instalace stejne probehla cerno-bile
Kdyz to nekumu nepali, tak se musi nakopnout.
Cekal bych ze ho najdu v /root/ ale tam jsem nic nenasel
bash-3.2# locate bashrc /etc/skel/.bashrc /home/jirka/.bashrc /home/jirka/.bashrc-zaloha /home/jirka/navody/etc/bash.bashrc /home/jirka/navody/etc/skel/.bashrc
takze to je ten v /etc/skel? Asi ano, kdyz jinej to nenaslo
Jinak teda ted mne to primelo jeste k jednomu dotazu ( ikdyz teda odbocim od tematu), kterej se chystam uz dloho polozit, protoze nevim a to, ze kdyz jsem si nainstaloval nove distro, tak jsem zformatoval celej disc a home jsem si stahl z DVD. Mel jsem tam asi 5 souboru s ruznymi navody v ~/navody a pocitac si tam v prubehu cinnosti zacal sam ukladat ruzne veci. napr. adresar */etc si tam vytvoril sam. Nemas poneti jak k tomu prisel, ze to vyuziva jako uloznej prostor
fajn, ovsem kdyz ho budu vytvaret novej, potrebuje nejakej prvni identifikacni radek, nebo staci pouze a jenom ten alias?
neco tomu jeste chybi. pro kontrolu
alias ls='ls --color=auto' PS1='[\u@\h \W]\$ ' alias pacman='pacman-color'
jinak jsem tam pridal i to ls a tento vypis se mi obarvuje pekne
Dobry uz to chodi pekne. dekuji
A jak jsis obarvil to jmeno pocitace
Tiskni
Sdílej: