Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
konfrontace s navodem http://wiki.archlinux.org/index.php/Colored_Pacman_output
Jsem laik a prave jsem stravil aspon 4 hod. zjistovanim, co jsou skripty, jak se pisi atd. Bohuzel jsem nenasel dostatecne vysvetleni (ktere bych pochopil) souboru ~/.bashrc
Nicmene jsem provedl prvnich par kroku. tj. vlozil jsem ten script v navodu do ~/.bashrc (tady vubec nemam tuseni co udelat aby to fungovalo)
User citral uses the following script in his .bashrc:
alias pacs="pacsearch" pacsearch () { echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )" }
-vytvoril jsem soubora dal mu prava
touch /usr/bin/pacs && chmod 755 /usr/bin/pacs
vlozil jsem tam scrip a dily dnesnimu cteni jsem se dozvedel aspon 30% toho co tam je napsano.
#!/bin/bash echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )"
a ted ten hlavni dotaz. Jestli jsem to dobre pochopil, tak ted je potreba nekde pacmanovi rict, ze pri sve cinnosti ma spustit /usr/bin/pacs. Chapu to dobre? A kde mu teda tohle zadam?
Diky, ale byl hrozna rad, kdybych pochopil jak to funguje a co vse je treba udelat, aby to fungovalo.
pacman-color jsem si uz nainstaloval, a hned pri prvnim pouziti jsem pochopil, ze ho asi pouzivat nebudu. Dam-li neco vyhledat pacman-color, tak to funguje a mam peknej barevnej vypis, ale musim spoustet jeho, coz je asi dvoje kliknuti na klavesu navic. Byl bych stastnej, kdyby umel barvicky klasicky pacman.
aha tak to je ten detail.
rict pacmanavi aby pouzil pacman-color
Tak v tomhle pripade mne to uspoji. Problem je za ja spoustel napr.
#pacman-color -Ss *
Tak dik to si tam vlozim. A chtelo by se ti mi vysvetlit tu posledni vetu.
...budes nucen pouzivat pacs na hledani a pote klasickeho pacmana na instalovani.
jak se to dela? a jak to funguje?
Takze jestli to dobre chapu, tak ja zadam napr.
#pacs qt
a provede se
#pacman -Ss qt
To mne teda nepripada vubec sikovny. Krome toho teda jak si zminil, ze je to pouze na vyhledavani, tak mne pripada divny tvorit takovy script, abych musel volat neco jineho, nez co chcu pouzit. Nejak mi unika, co ten tvurce toho scriptu vlastne chtel vytvorit. Vzdyt teda mohl rovnou vytvori scrip, kterej by fungoval podobne, ze kdyz zadam pacman * tak se zavola script na obarveni vystupu. Nebo nad tim uvazuju spatne?
Tak jsem pridal ten alias pacman='pacman-color' a hledani balicku mam teda pekne barevne, ale instalace stejne probehla cerno-bile
Kdyz to nekumu nepali, tak se musi nakopnout.
Cekal bych ze ho najdu v /root/ ale tam jsem nic nenasel
bash-3.2# locate bashrc /etc/skel/.bashrc /home/jirka/.bashrc /home/jirka/.bashrc-zaloha /home/jirka/navody/etc/bash.bashrc /home/jirka/navody/etc/skel/.bashrc
takze to je ten v /etc/skel? Asi ano, kdyz jinej to nenaslo
Jinak teda ted mne to primelo jeste k jednomu dotazu ( ikdyz teda odbocim od tematu), kterej se chystam uz dloho polozit, protoze nevim a to, ze kdyz jsem si nainstaloval nove distro, tak jsem zformatoval celej disc a home jsem si stahl z DVD. Mel jsem tam asi 5 souboru s ruznymi navody v ~/navody a pocitac si tam v prubehu cinnosti zacal sam ukladat ruzne veci. napr. adresar */etc si tam vytvoril sam. Nemas poneti jak k tomu prisel, ze to vyuziva jako uloznej prostor
fajn, ovsem kdyz ho budu vytvaret novej, potrebuje nejakej prvni identifikacni radek, nebo staci pouze a jenom ten alias?
neco tomu jeste chybi. pro kontrolu
alias ls='ls --color=auto' PS1='[\u@\h \W]\$ ' alias pacman='pacman-color'
jinak jsem tam pridal i to ls a tento vypis se mi obarvuje pekne
Dobry uz to chodi pekne. dekuji
A jak jsis obarvil to jmeno pocitace
Tiskni Sdílej: