Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
konfrontace s navodem http://wiki.archlinux.org/index.php/Colored_Pacman_output
Jsem laik a prave jsem stravil aspon 4 hod. zjistovanim, co jsou skripty, jak se pisi atd. Bohuzel jsem nenasel dostatecne vysvetleni (ktere bych pochopil) souboru ~/.bashrc
Nicmene jsem provedl prvnich par kroku. tj. vlozil jsem ten script v navodu do ~/.bashrc (tady vubec nemam tuseni co udelat aby to fungovalo)
User citral uses the following script in his .bashrc:
alias pacs="pacsearch" pacsearch () { echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )" }
-vytvoril jsem soubora dal mu prava
touch /usr/bin/pacs && chmod 755 /usr/bin/pacs
vlozil jsem tam scrip a dily dnesnimu cteni jsem se dozvedel aspon 30% toho co tam je napsano.
#!/bin/bash echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )"
a ted ten hlavni dotaz. Jestli jsem to dobre pochopil, tak ted je potreba nekde pacmanovi rict, ze pri sve cinnosti ma spustit /usr/bin/pacs. Chapu to dobre? A kde mu teda tohle zadam?
Diky, ale byl hrozna rad, kdybych pochopil jak to funguje a co vse je treba udelat, aby to fungovalo.
pacman-color jsem si uz nainstaloval, a hned pri prvnim pouziti jsem pochopil, ze ho asi pouzivat nebudu. Dam-li neco vyhledat pacman-color, tak to funguje a mam peknej barevnej vypis, ale musim spoustet jeho, coz je asi dvoje kliknuti na klavesu navic. Byl bych stastnej, kdyby umel barvicky klasicky pacman.
aha tak to je ten detail.
rict pacmanavi aby pouzil pacman-color
Tak v tomhle pripade mne to uspoji. Problem je za ja spoustel napr.
#pacman-color -Ss *
Tak dik to si tam vlozim. A chtelo by se ti mi vysvetlit tu posledni vetu.
...budes nucen pouzivat pacs na hledani a pote klasickeho pacmana na instalovani.
jak se to dela? a jak to funguje?
Takze jestli to dobre chapu, tak ja zadam napr.
#pacs qt
a provede se
#pacman -Ss qt
To mne teda nepripada vubec sikovny. Krome toho teda jak si zminil, ze je to pouze na vyhledavani, tak mne pripada divny tvorit takovy script, abych musel volat neco jineho, nez co chcu pouzit. Nejak mi unika, co ten tvurce toho scriptu vlastne chtel vytvorit. Vzdyt teda mohl rovnou vytvori scrip, kterej by fungoval podobne, ze kdyz zadam pacman * tak se zavola script na obarveni vystupu. Nebo nad tim uvazuju spatne?
Tak jsem pridal ten alias pacman='pacman-color' a hledani balicku mam teda pekne barevne, ale instalace stejne probehla cerno-bile
Kdyz to nekumu nepali, tak se musi nakopnout.
Cekal bych ze ho najdu v /root/ ale tam jsem nic nenasel
bash-3.2# locate bashrc /etc/skel/.bashrc /home/jirka/.bashrc /home/jirka/.bashrc-zaloha /home/jirka/navody/etc/bash.bashrc /home/jirka/navody/etc/skel/.bashrc
takze to je ten v /etc/skel? Asi ano, kdyz jinej to nenaslo
Jinak teda ted mne to primelo jeste k jednomu dotazu ( ikdyz teda odbocim od tematu), kterej se chystam uz dloho polozit, protoze nevim a to, ze kdyz jsem si nainstaloval nove distro, tak jsem zformatoval celej disc a home jsem si stahl z DVD. Mel jsem tam asi 5 souboru s ruznymi navody v ~/navody a pocitac si tam v prubehu cinnosti zacal sam ukladat ruzne veci. napr. adresar */etc si tam vytvoril sam. Nemas poneti jak k tomu prisel, ze to vyuziva jako uloznej prostor
fajn, ovsem kdyz ho budu vytvaret novej, potrebuje nejakej prvni identifikacni radek, nebo staci pouze a jenom ten alias?
neco tomu jeste chybi. pro kontrolu
alias ls='ls --color=auto' PS1='[\u@\h \W]\$ ' alias pacman='pacman-color'
jinak jsem tam pridal i to ls a tento vypis se mi obarvuje pekne
Dobry uz to chodi pekne. dekuji
A jak jsis obarvil to jmeno pocitace
Tiskni
Sdílej: