Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
konfrontace s navodem http://wiki.archlinux.org/index.php/Colored_Pacman_output
Jsem laik a prave jsem stravil aspon 4 hod. zjistovanim, co jsou skripty, jak se pisi atd. Bohuzel jsem nenasel dostatecne vysvetleni (ktere bych pochopil) souboru ~/.bashrc
Nicmene jsem provedl prvnich par kroku. tj. vlozil jsem ten script v navodu do ~/.bashrc (tady vubec nemam tuseni co udelat aby to fungovalo)
User citral uses the following script in his .bashrc:
alias pacs="pacsearch" pacsearch () { echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )" }
-vytvoril jsem soubora dal mu prava
touch /usr/bin/pacs && chmod 755 /usr/bin/pacs
vlozil jsem tam scrip a dily dnesnimu cteni jsem se dozvedel aspon 30% toho co tam je napsano.
#!/bin/bash echo -e "$(pacman -Ss $@ | sed \ -e 's#core/.*#\\033[1;31m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#extra/.*#\\033[0;32m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#community/.*#\\033[1;35m&\\033[0;37m#g' \ -e 's#^.*/.* [0-9].*#\\033[0;36m&\\033[0;37m#g' )"
a ted ten hlavni dotaz. Jestli jsem to dobre pochopil, tak ted je potreba nekde pacmanovi rict, ze pri sve cinnosti ma spustit /usr/bin/pacs. Chapu to dobre? A kde mu teda tohle zadam?
Diky, ale byl hrozna rad, kdybych pochopil jak to funguje a co vse je treba udelat, aby to fungovalo.
pacman-color jsem si uz nainstaloval, a hned pri prvnim pouziti jsem pochopil, ze ho asi pouzivat nebudu. Dam-li neco vyhledat pacman-color, tak to funguje a mam peknej barevnej vypis, ale musim spoustet jeho, coz je asi dvoje kliknuti na klavesu navic. Byl bych stastnej, kdyby umel barvicky klasicky pacman.
aha tak to je ten detail.
rict pacmanavi aby pouzil pacman-color
Tak v tomhle pripade mne to uspoji. Problem je za ja spoustel napr.
#pacman-color -Ss *
Tak dik to si tam vlozim. A chtelo by se ti mi vysvetlit tu posledni vetu.
...budes nucen pouzivat pacs na hledani a pote klasickeho pacmana na instalovani.
jak se to dela? a jak to funguje?
Takze jestli to dobre chapu, tak ja zadam napr.
#pacs qt
a provede se
#pacman -Ss qt
To mne teda nepripada vubec sikovny. Krome toho teda jak si zminil, ze je to pouze na vyhledavani, tak mne pripada divny tvorit takovy script, abych musel volat neco jineho, nez co chcu pouzit. Nejak mi unika, co ten tvurce toho scriptu vlastne chtel vytvorit. Vzdyt teda mohl rovnou vytvori scrip, kterej by fungoval podobne, ze kdyz zadam pacman * tak se zavola script na obarveni vystupu. Nebo nad tim uvazuju spatne?
Tak jsem pridal ten alias pacman='pacman-color' a hledani balicku mam teda pekne barevne, ale instalace stejne probehla cerno-bile
Kdyz to nekumu nepali, tak se musi nakopnout.
Cekal bych ze ho najdu v /root/ ale tam jsem nic nenasel
bash-3.2# locate bashrc /etc/skel/.bashrc /home/jirka/.bashrc /home/jirka/.bashrc-zaloha /home/jirka/navody/etc/bash.bashrc /home/jirka/navody/etc/skel/.bashrc
takze to je ten v /etc/skel? Asi ano, kdyz jinej to nenaslo
Jinak teda ted mne to primelo jeste k jednomu dotazu ( ikdyz teda odbocim od tematu), kterej se chystam uz dloho polozit, protoze nevim a to, ze kdyz jsem si nainstaloval nove distro, tak jsem zformatoval celej disc a home jsem si stahl z DVD. Mel jsem tam asi 5 souboru s ruznymi navody v ~/navody a pocitac si tam v prubehu cinnosti zacal sam ukladat ruzne veci. napr. adresar */etc si tam vytvoril sam. Nemas poneti jak k tomu prisel, ze to vyuziva jako uloznej prostor
fajn, ovsem kdyz ho budu vytvaret novej, potrebuje nejakej prvni identifikacni radek, nebo staci pouze a jenom ten alias?
neco tomu jeste chybi. pro kontrolu
alias ls='ls --color=auto' PS1='[\u@\h \W]\$ ' alias pacman='pacman-color'
jinak jsem tam pridal i to ls a tento vypis se mi obarvuje pekne
Dobry uz to chodi pekne. dekuji
A jak jsis obarvil to jmeno pocitace
Tiskni
Sdílej: