Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
pokud vytvořím soubor pomocí mkdir /var/aDATA. A nastavím práva chmod 777 /var/aDATA. V konfiguraci samby mam .: [public] comment = Public Folder path = /var/ aDATA public = yes writable = yes create mask = 0777 directory mask = 0777 write list = root --------------------------------------------------------- výpis ..: drwxr-xr-x 24 root root 4096 bře 16 21:27 var drwxrwxrwx 4 root root 4096 bře 16 19:43 aDATA --------------------------------------------------------- Pokud se pomocí samby pokusím připojit na danou složku tak mně to odmítne stí že nemám práva. Zkusil jsem si připojit celý kořen a vše proběhlo dobře, ale stejně do složky var se nedostanu. [koren] comment = LogSamba path = / write list = root
pokud dám do smb_conf
[var]
comment = var
path = /var
public = yes
writable = yes
share modes = no
tak se do varu dostanu. (mám teda security na share, jelikož jinak bych musel řešit problém s doménou na mém noťasu a usrovi, který je shodný s userem na linuxu)
Pokud se odkazu na slozku /var .. Tak na mne skoci hlaska \\server\var neni pristupna. ... Obratte se na spravce serveru opravneni. Pouzivam distro CentOS 5.2 64bit
a jaké práva máte na /var ?
zkuste dát ještě chmod ugo+r /var
(přiznám se, že neznám číselné vyjádření, vždy mě to připadlo nepřehledné, jednoduší je ugo+rwx (u - user, g-group, o - other, + přidej, - odeber, r - read, w - write, x - spouštění
drwxr-xr-x 24 root root 4096 bře 16 23:14 var
zkusil jsem si dát přímo Vámi uvedenou část confu a normálně na /var/aDATA můžu přistoupit něco i vkládat. Jen v té ukázce máte /var/ aDATA (je tam mezera) a já mám bez mezery. A parametr SECURITY=share
a ten user se přímo na tom stroji do /var/aDATA dostane a může tam pracovat?
Dále co je v adresáři aDATA - není to nějaký namoutěný disk (podle názvu ) pokud je, je s parametrem users. Dále nemá ten user, pod kterým se tam připojujete nastavených chroot ( i když to by se asi vždy jen dostal do svého homu, že?)
ps: testuju to na Debanu etch ve vertualboxu
Pokud se pripojim pod uzivatelem users. Tak bezx problemu menim cokoliv v danem adresari.
[global] dos charset = CP852 unix charset = ISO8859-2 display charset = ISO8859-2 workgroup = doma.cz netbios name = server server string = File Server security = users encrypt passwords = yes username map = /etc/samba/smbusers domain logons = yes local master = yes domain master = yes preferred master = yes os level = 65 time server = yes # logovani SMB log file = /var/log/samba.%m max log size = 50 log level = 3 # SMB je mozne se pripojit jen z IP 192.168.1. hosts allow = 192.168.1. logon path = \\%L\profiles\%U #%L NetBIOS jmeno serveru SAMBA #%U Uzivatelske jmeno logon drive = H: logon home = \\%L\profiles\%U # Skript pro pridani staniceadd machine script = /usr/sbin/useradd -s /bin/false -d /var/lib/nobody '%u' [koren] comment = Koren path = / [admin] comment = Administrator path = /var/aADMIN writable = yes force group = spublic
Tiskni
Sdílej: