Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
pokud vytvořím soubor pomocí mkdir /var/aDATA. A nastavím práva chmod 777 /var/aDATA. V konfiguraci samby mam .: [public] comment = Public Folder path = /var/ aDATA public = yes writable = yes create mask = 0777 directory mask = 0777 write list = root --------------------------------------------------------- výpis ..: drwxr-xr-x 24 root root 4096 bře 16 21:27 var drwxrwxrwx 4 root root 4096 bře 16 19:43 aDATA --------------------------------------------------------- Pokud se pomocí samby pokusím připojit na danou složku tak mně to odmítne stí že nemám práva. Zkusil jsem si připojit celý kořen a vše proběhlo dobře, ale stejně do složky var se nedostanu. [koren] comment = LogSamba path = / write list = root
pokud dám do smb_conf
[var]
comment = var
path = /var
public = yes
writable = yes
share modes = no
tak se do varu dostanu. (mám teda security na share, jelikož jinak bych musel řešit problém s doménou na mém noťasu a usrovi, který je shodný s userem na linuxu)
Pokud se odkazu na slozku /var .. Tak na mne skoci hlaska \\server\var neni pristupna. ... Obratte se na spravce serveru opravneni. Pouzivam distro CentOS 5.2 64bit
a jaké práva máte na /var ?
zkuste dát ještě chmod ugo+r /var
(přiznám se, že neznám číselné vyjádření, vždy mě to připadlo nepřehledné, jednoduší je ugo+rwx (u - user, g-group, o - other, + přidej, - odeber, r - read, w - write, x - spouštění
drwxr-xr-x 24 root root 4096 bře 16 23:14 var
zkusil jsem si dát přímo Vámi uvedenou část confu a normálně na /var/aDATA můžu přistoupit něco i vkládat. Jen v té ukázce máte /var/ aDATA (je tam mezera) a já mám bez mezery. A parametr SECURITY=share
a ten user se přímo na tom stroji do /var/aDATA dostane a může tam pracovat?
Dále co je v adresáři aDATA - není to nějaký namoutěný disk (podle názvu ) pokud je, je s parametrem users. Dále nemá ten user, pod kterým se tam připojujete nastavených chroot ( i když to by se asi vždy jen dostal do svého homu, že?)
ps: testuju to na Debanu etch ve vertualboxu
Pokud se pripojim pod uzivatelem users. Tak bezx problemu menim cokoliv v danem adresari.
[global] dos charset = CP852 unix charset = ISO8859-2 display charset = ISO8859-2 workgroup = doma.cz netbios name = server server string = File Server security = users encrypt passwords = yes username map = /etc/samba/smbusers domain logons = yes local master = yes domain master = yes preferred master = yes os level = 65 time server = yes # logovani SMB log file = /var/log/samba.%m max log size = 50 log level = 3 # SMB je mozne se pripojit jen z IP 192.168.1. hosts allow = 192.168.1. logon path = \\%L\profiles\%U #%L NetBIOS jmeno serveru SAMBA #%U Uzivatelske jmeno logon drive = H: logon home = \\%L\profiles\%U # Skript pro pridani staniceadd machine script = /usr/sbin/useradd -s /bin/false -d /var/lib/nobody '%u' [koren] comment = Koren path = / [admin] comment = Administrator path = /var/aADMIN writable = yes force group = spublic
Tiskni
Sdílej: