Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobrý den,
nainstalil jsem si Ubuntu 8.10, jsem linux uživatel začátečník, prosím o trpělivost...
Řeším dilema: nativní FF nebo Windows Firefox přes Wine. Jde o to, že nativní FF mi přijde pomalejší a takovej těžkopádnej... FF přes Wine zase nejde zminimalizovat (neustále se obnovuje zpět nahoru, musím přepínat plochy ) a HLAVNĚ: zlobí tam pluginy.
Jde o:
- zlobí občas kontrola pravopisu
- u pluginu fast dial se nenačítají obrázky - náhledy stránek, lze řešit malinko (imho) horším pluginem speed dial
- flashgot nedetekuje linux download manažery, resp. vydi permamnentne flashget (mam disk rozdělen na dva a pořád spouští z NTFS partišny...) a detekuje WellGet a to je vše (já mám ale nainstalovaný Aria Download Manager, GWget a to prostě nevydí...). Potřebuju něco lepšího (ty dva co nevidí, sem teda nezkoušel, zkoušel jsem jen KGET- ten nechi a JDownloader). JDownloader zdá se vypadá to co potřebuju, ale neumím k němu zadat cestu (chápejte něco jako linux "Program Files" potřebuju poradit :( )
no bohužel subjektivně mám silný pocit, že je nativní pomalejší- nemohu si pomoct, ale věřím, že mám pravdu :o)
kdyby jste mi prosím poradili jak zadat cestu k jdownloader nebo aria download manager (prostě kde je "program files"), byl bych šťastný :o)
samozřejmě nativní FF.
Moje OpenSuse vše cpe do /opt/ , popř. do /usr/local/
a co zadat whereis název_aplikace ( whereis jdownloader )
whereis
(případně which
) se můžeš zeptat tvého balíčkovacího systému, kde všude jsou umístěny soubory kteréhokoliv balíčku. V GNU/Linuxu se totiž programy neumísťují do nějakého adresáře v nějakém Program Files, ale dodržují určitá pravidla pro rozmístění v adresářích (i když ne zas tak úplně striktně) - člověku, zvyklému na Windows, to zpočátku přijde jako děsný chaos, protože jsou soubory všech balíčků pomíchány dohromady, ale časem zjistí, že je to vlastně mnohem praktičtější.
Tiskni
Sdílej: