Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim,
zacinam s linuxem (zas uplny noob teda nejsem) a mam takovy zakladni dotaz ohledne softwaru.
Pokud to dobre chapu, tak v distribuci XY jsou obsazeny nejake balicky - tzn. programy, ktere si muzu nainstalovat/odinstalovat, mozna i updatovat?
No a to je prave to. Konkretne CentOS, opravdu netusim jak je to u jinych distribuci, mi nenainstaluje nove verze programu (yum upgrade). Tim mam namysli napriklad PHP, vsftpd, MySQL a jine, jsou nejake prehistoricke verze. Jak mohu tyto programy updatovat rucne? Normalne stahnout, ... zkompilovat? ... nastavit a spustit? Kdyz mam distribuci pro x64 architekturu, zkompiluje se to spravne taky pro x64? Pri ty kompilaci se to i nainstaluje do spravnych adresaru nebo to musim nekam nakopirovat nebo je to uplne fuk? Tu balickovou verzi mam potom odinstalovat nebo ji mam prepsat tou novou nebo...?
Byl bych moc vdecny kdyby mi celou tuhle problematiku nekdo objasnil. Diky.
Mno mas nejaky zvlastni pozadavky ze potrebujes nejnovejsi verze? CentOS pouziva ty prehistoricke verze z duvodu stability a bezpecnosti.... Imho ty verze zas tak stary nejsou :) Ale pokud se ti jedna jen o nejnovejsi baliky, tak bude lepsi pouzit jine distro, treba Fedoru....
Tiskni
Sdílej: