Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim,
po byvalem spravci serveru jsem zdedil server od HP. Na server byl nainstalovany M$ Server2003 Stand. V soucasne dobe je server nevyuzity. Rozhodl jsem se ze server preinstaluji na Debiana, mozna FreeBSD. Budouci vyuziti serveru sdileni souboru v siti Windows. Samba server, pozdeji mail server postfix se spamfiltrem a web server Apache2 s php. V siti mam cca 30klientu s XPeckama.
HW server: CPU 2x Intel Xeon 2.24GHz, RAM 1GB, HDD 4x146.8GB Ultra320SCSI hw raid smard arrya 641.
Bude vykon serveru dostatecny na popisovane sluzby(Samba, mail a web)?
Jaky je vyhodnejsi pouziti hw nebo soft. raidu? Cetl jsem ze pouziti soft.raidu je univerzalnejsi kdyz treba odejde radic raidu. Jak je to s vykonem takoveho raidoveho pole?
Zkusenosti mam s Debianem na desktopu nez jsem presel na Gentoo. Expedimentuji s FreeBSD.
Predem dekuji za prinosne reakce.
Na skoro stejnem serveru pouzivam HW raid a vse bezi tak jak ma. Bezi na nem Gentoo a vse slo bez kompilaci. Co se tyce vykonu, melo by to v pohode stacit.
Bezi na nem Gentoo a vse slo bez kompilaci.Uh, to musí být hodně poladěné Gentoo, když se na něm nekompiluje
Osobně bych přidal RAM. Antispam a antivir si dokážou uhryznout dost paměti.
Debian určitě doporučuju, kromě Samby na něm provozuju všechno, co píšete a je to v pohodě.
Myslím, že obavy ohledně HW RAIDu jsou na místě u takových těch pseudo HW RAIDů a levných výrobců, kdy se může stát, že se vyráběný model už nebude za chvilku vyrábět a nebo, že se podstatně změní vlastnosti stejného modelu. Toho se u HP snad obávat nemusíte.
Lakal me OpenSolaris s ZFS a zonama ale nemam s tim zadny zkusenosti. OpenSolarisu bych mel trochu rozumet.
O navyseni pameti uvazuji ale zalezi na vedeni
OpenSolaris nepodporu hw Adaptec AHA-3960D / AIC 7899A Compaq Smart Array 64xx
Na serveru bych rad vyzkousel FreeBSD + jails. Jails je neco jako chroot na Linuxu. Jails se da pouzit pro sluzby a virtualizaci OS Win2003 server?
Predem dekuji za kazdou radu.
Zdravím , hardwarové pole jistě a jako distribuci bych doporučil CenTOS ve své server edici .. , možná i Ubuntu sever. SLES je vynikající , ale není free.
Veľmi podobný Proliant som inštaloval, tiež Gentoo. SmartArray je dobrý radič - výkonný, jednoduchý, autonómny, s Proliantom dobre prepojený (diagnostický panel, indikácia LED na hotplug diskoch, ...), v jadre podporovaný. SW RAID5 z jadra sa výkonostne nechytá a teda určite sa oplatí použiť ten SmartArray. Jediný zádrheľ bol v inštalácii GRUBu, tak si to prípadne dohľadaj tu v HW sekcii, alebo sem napíš keď s tým nebudeš vedieť pohnúť. Ako samba server pre 30 XPečiek bude stačiť kráľovsky, a tie 2 procesory sa tam väčšinou budú nudiť. Možno by som zvážil viac RAM, ale tie SCSI disky spolu s HW radičom sú dosť rýchle.
Nainstaloval jsem Debiana 5.0 na server. S nicim nebyl problem alespon pro za tim. Jsem jen trochu zmateny z apt a ruznych konfiguraku kde co je. Hold mam emerge uz v krvi.
Premyslim jestli Debian mam nechat na serveru anebo preinstalovat na Gentoo. Pro Debian hovori stabilita a bezpecnost. S Gentoo vim kde co mam hledat...
Nemam zkusenost s Linuxem na serveru, takze nedokazu posoudit jaka distribuce by byla lepsi na server. Jaky je vas nazor?
Preji pekny den.
Pro Debian hovori stabilita a bezpecnost. S Gentoo vim kde co mam hledat.To je jednoznacne argument pre Gentoo. Vzdy je pre Teba lepsie pouzit nieco, comu rozumies, v com sa orientujes a v com dokazes riesit pripadne problemy. Zvlast, ked sa jedna o produkcne nasadenie. Btw, preco by Debian mal byt bezpecnejsi a stabilnejsi ako ina distribucia? Najma s tou bezpecnostou to stoji na hlinenych nohach: bezpecnost nie je produkt, bezpecnost je proces. Bezpecnost je priamo umerna schopnostiam administratora. Dovolim si tvrdit, ze v Tvojich rukach bude Gentoo bezpecnejsie ako Debian, pretoze Gentoo rozumies, zatial co v Debiane volne citujem "si trochu zmateny".
Nemam zkusenost s Linuxem na serveru, takze nedokazu posoudit jaka distribuce by byla lepsi na server. Jaky je vas nazor?FreeBSD alebo OpenBSD, ale pssst, ja som nic nepovedal.
Souhlasim s tebou ze bezpecnost je proces. Mel jsem na mysli bezpecnost softwaru - testovani, opravy a rychlost opravy. V tomhle si myslim ze je Debian dal nez Gentoo alespon to je muj skromny nazor. Druha vec je konfigurace sluzeb... Pokud nevim co delam sebe lepsi distribuce mi nepomuze.
FreeBSD jsem zkouset nainstalovat na server. Reboot po instalaci server nenabootoval. Nevim kde jsem udelal chybu
Jakou mas zkusenost s FreeBSD a OpenBSD?
Jakou mas zkusenost s FreeBSD a OpenBSD?S FreeBSD tu najlepsiu. S OpenBSD - zial - vobec ziadnu.
Je pravda kdyz jsem nainstaloval FreeBSD 4.7 na pomaly stroj(PentiumMMX 166MHz, RAM 64MB). Je to svizneji nez Linux.
Kdyz na server nainstaluji FreeBSD. Tak nejvetsi slabinou bude spravce serveru, coz jsem ja.
Mas zkusenosti s ZFS na FreeBSD?
Mas zkusenosti s ZFS na FreeBSD?Skus prehladat archiv ceskej FreeBSD konferencie, je tam par ludi, ktori sa o to zaujimaju, a aspon jeden, ktory sa snazi ZFS pod FreeBSD vazne pouzivat. Ja osobne existenciu ZFS mimo Solarisu zatial ignorujem.
Kdyz mas nejlepsi zkusenosti s FreeBSD. Jak rychle se odstranuji bezpecnosti chyby v sotwaru ktery je v FreeBSD?
Dekuji ti za odpoved. Uz vim co potrebuji. Jeste mam dve otazky. Prvni otazka je, jak se distruji bezpecnosti zaplaty na software. Napr. pres cvsko,web? Druha otazka je jakou verzi Freebsd mam zvolit na server jestli 6.4 nebo 7.1? Diky za odpoved.
Bezpecnostni zaplaty OS (FreeBSD) se distribuuji dvema zpusoby - jednak v ramci "oznameni chyby", ktere probehne v prislusne konferenci - tamtez soucasne nebo pozdeji probehne take odkaz na patch zdrojoveho kodu, workaround, nebo jiny navod, ktery problem resi nebo alespon omezuje riziko. Informace o problemu s obdobnym obsahem se objevi take na www.freebsd.org
Pokud je resenim nejaky patch tak ten se objevi take v CVS, odkud lze ziskat "opraveny" zdrojovy strom. Z 7.1-RELEASE tak vznika 7.1-RELEASE-p1 (v soucasne dobe 7.1-RELEASE-p4, 6.4-RELEASE-p3).
Server asi zatím není moc produkční, když zatím vybíráte distribuci. TAkže máte na výběr. Necháte si Gentoo, které ovládáte, nebo se trochu rozkoukáte v Debianu. Věřte, že to není taková obluda, aby jste to za relativně krátkou dobu nezvládl. Ano máte pravdu, v Debianu jsou balíky v dafault konfiguraci nastavené bezpečně a dobře, to je ta stabilita a bezpečnost. Ale ta bezpečnost také závisí na administrátorovi. Debian se vám to snaží co nejvíce ulehčit a zpřehlednit, ale sám to nezvládne.
Jde taky o aktualizace, které APT zvládá dobře, není teda potřeba se obávat, že po aktualizaci něco nepůjde jak má.
Navíc hodně lidí provozuje Debian na serverech a mají tedy nějakou zkušenost a jsou ochotni se o ní podělit.
Ale výběr je na vás.
Tiskni
Sdílej: