Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím, hledám nějaké detailní howto pro logování provozu v síti. Jedná se jen o zachytávání trafficu:
Čas od; Čas do; Pakety; Bity; Zdroj; Cíl; Nexthop; Zdrojový a cílový port; Protokol.
Ideální by bylo pokud software by byl součástí Debian Etch.
Předem děkuji za rady.
no, nevím jaké detailní howto bys potřeboval, ale zkus si nainstalovat wireshark (v Etchi je balík) a náslendně si ten program pusť jako root. Pak uvidíš sám, co dál.
Stim next hop jsi nejsem jisty jinak:
man tcpdump
NN
Co jsem našel, tak bych chtěl využít FPROBE jako sběreče dat, který se pak odešle na jiné PC do NETFLOW, které data přijme a zpracuje. Nějaké data odchytnu, ale je to v nečitelném formátu, tak jsi nejsem jistý jestli dělám vše správně :(
Mám teď výpis ve tvaru
srcIP dstIP prot srcPort dstPort octets packets
192.168.98.26 62.168.63.189 17 58916 53 62 1
Nevíte někdo jak tam dodat ještě dobu spojení (čas od navázání komunikace do ukončení)?
Tiskni
Sdílej: