Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravím a žádám o radu zkušenější. Potřebuji vytvořit dvouvrstvé bootovací DVD. Základem je distribuce Slax, jež jsem si sám upravil, a má cca 1 GB. Dalších 7 GB tvoří obyčejné soubory.
Můžu vytvořit celé velké 8 GB ISO, které bude bootovací a funguje tak jak má. Jenže je špatně vytvořený layer break. Lisovna požaduje, aby byl layer break na sektoru dělitelném 16, a navíc tam musí začínat soubor, jinak mi DVD nevytvoří. Mkisofs, kterým ISO, vytvářím toto neumí.
Druhou variantu jsem zkoušel, že vytvořím jen malé 1 GB ISO se Slaxem. Pak jsem vzal ImgBurn a vycucnul z něj bootování, to by podle parametrů ISA mělo mít 4 sektory. Pak jsem přidal všechny soubory Slaxu a zkusil vytvořit finální obraz. Bohužel systém nebootoval. Zkusil jsem i několik dalších boot image extractorů, bohužel vždy se stejným výsledkem – bootování nefungovalo. V neposlední řadě jsem zadal jako bootovací přímo bootovací soubor ze Slaxu, jenže ani to nebylo funkční.
Ideální by pro mě bylo vytvořit funkční boot image a pak si tam nasázet svoje vlastní soubory, protože ImgBurn mi přesně dovolí nastavit layer break, což je pro mě nejdůležitější.
Nemáte někdo ještě nějaký tip?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: