Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj,
dají se někde stáhnout obrazy Fedory 10, popř. i nějaké vývojové 11 které by se daly nahrát na flashku a z ní instalovat?
V návodu je jak to udělat ve Fedoře, což je mi na nic když ji ještě nemám...
a kdyby to alespoň působilo nějak trochu oficiálně tak by to bylo fajn:)
díky
http://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/10/Fedora/i386/os/images/install.img
dd if=install.img of=/dev/sda
NN
Díky moc,
bohužel nefunguje, zkusil jsem to ddčknout jak na foťák tak na flashku a skončil u tohohle:
sdb: unknown partition table
a počítač z toho nebootuje...
eeee, a to /dev/sdb je známy device? Nie je nahodou ten fyzický dist rozdelený (resp. nie je na ňom vytvorena partition?).
není - tedy jestli si rozumíme, když dám třeba cfdisk /dev/sdb tak vidím jen prázdné místo a partyšny na něm další nevidím, v systému je jen sdb...
Ahoj , zde je jejich oficiální howto :
fedoraproject.org/wiki/FedoraLiveCD/USBHowTo
Já jsem to dělal pomocí LiveUSBCreatoru ( fedorahosted.org/liveusb-creator/wiki ) a fungovalo to vše jak mělo. Jsou tam standarně verze na Wokna nebo přes Yum ( yum install liveusb-creator )
Opravuji - tento LiveUSB nepotřebuje nějaké image , stačímu standardní .ISO
bohužel...:)
>V návodu je jak to udělat ve Fedoře, což je mi na nic když ji ještě nemám...
Zkousel jsem to, ale nasel jsem jen nejake rpm a chybely mi nejake moduly pro python... nemate nejaky lepsi zdroj? Domovskou stranku jsem shledal dost podivnou...
diky
přesněji to dopadlo takto:
$ liveusb-creator
Traceback (most recent call last):
File "/usr/sbin/liveusb-creator", line 75, in <module>
main()
File "/usr/sbin/liveusb-creator", line 68, in main
from liveusb.gui import LiveUSBApp
ImportError: No module named liveusb.gui
Zdravím , zdroj je bohužel jen ten jedinný ...
instaloval jste to přes Yum ? nebo jen přes samotné RPM ? Já jsem to dělal přes Yum a bylo to bez problémů.
( yum install liveusb-creator )
Domovská stránka podivná ? to netuším já jsem čerpal odtud : ( https://fedorahosted.org/liveusb-creator/wiki )
jo, tohle je ono! Teď tam mají archiv s binárkou která funguje... co si vzpomínám tak to tam nebylo. Moc dík, už to zkouším...
Mělo by to fungovat , stejně ten live usb nedělá nic jiného než rozpakuje .iso na USB flash a pak přidá na USB syslinux. USB flash , ano , ale jen na záchrany , ale na fungování asi ne. Live nejsou obecně pro stálý chod , dokáží znamenitě utavit USB Flash na zápis i na čtení.
Hmm, další zásek, chce to pyparted, ten v balíku není při kompilaci skončím na
/usr/bin/ld: cannot find -ldevmapper
čemuž nerozumím, ale zkusím to nějak pořešit, každopádně díky za rady.
Chuť mu spravila knihovna libdevmapper:) Jede se dál:
Verifying SHA1 of LiveCD image... Extracting live image to USB device... Wrote to device at 7 MB/sec Creating -395MB persistent overlay There was a problem executing the following command: `dd if=/dev/zero of="/media/usb/LiveOS/overlay-FEDORA-" count=-395 bs=1M` A more detailed error log has been written to 'liveusb-creator.log' LiveUSB creation failed! There was a problem executing the following command: `dd if=/dev/zero of="/media/usb/LiveOS/overlay-FEDORA-" count=-395 bs=1M` A more detailed error log has been written to 'liveusb-creator.log'
a v logu:
dd if=/dev/zero of="/media/usb/LiveOS/overlay-FEDORA-" count=-395 bs=1M dd: invalid number `-395'
To pak netuším co s tím ... co takhle to zkusit bez toho "persistent overlay" , blbost je , aby dělal -395 MB měl by dělat kolem 300-400 MB jako jeden soubor pro temp apod. Fedora ten persistent nepotřebuje , sice to bude o něco pomalejší ,ale sna to pojede. Nemáte někde VIDLE ? pak by stačilo stáhnout ten WIN-32 installer nakopírovat na disk to .iso a v oknech to funguje.
Ale myslím, že někde máte někde něco jinak nastavené , ten persistent overlay se nastavuje taky...
No ten fedori bazmek je odlaďovaný na fedoře , na Ubuntu jsem to nezkoušel , jen na systému , kde jsem měl instalovanu fedoru a v práci na XP.
Tiskni
Sdílej: