Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ahoj,
dají se někde stáhnout obrazy Fedory 10, popř. i nějaké vývojové 11 které by se daly nahrát na flashku a z ní instalovat?
V návodu je jak to udělat ve Fedoře, což je mi na nic když ji ještě nemám...
a kdyby to alespoň působilo nějak trochu oficiálně tak by to bylo fajn:)
díky
http://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/10/Fedora/i386/os/images/install.img
dd if=install.img of=/dev/sda
NN
Díky moc,
bohužel nefunguje, zkusil jsem to ddčknout jak na foťák tak na flashku a skončil u tohohle:
sdb: unknown partition table
a počítač z toho nebootuje...
eeee, a to /dev/sdb je známy device? Nie je nahodou ten fyzický dist rozdelený (resp. nie je na ňom vytvorena partition?).
není - tedy jestli si rozumíme, když dám třeba cfdisk /dev/sdb tak vidím jen prázdné místo a partyšny na něm další nevidím, v systému je jen sdb...
Ahoj , zde je jejich oficiální howto :
fedoraproject.org/wiki/FedoraLiveCD/USBHowTo
Já jsem to dělal pomocí LiveUSBCreatoru ( fedorahosted.org/liveusb-creator/wiki ) a fungovalo to vše jak mělo. Jsou tam standarně verze na Wokna nebo přes Yum ( yum install liveusb-creator )
Opravuji - tento LiveUSB nepotřebuje nějaké image , stačímu standardní .ISO
bohužel...:)
>V návodu je jak to udělat ve Fedoře, což je mi na nic když ji ještě nemám...
Zkousel jsem to, ale nasel jsem jen nejake rpm a chybely mi nejake moduly pro python... nemate nejaky lepsi zdroj? Domovskou stranku jsem shledal dost podivnou...
diky
přesněji to dopadlo takto:
$ liveusb-creator
Traceback (most recent call last):
File "/usr/sbin/liveusb-creator", line 75, in <module>
main()
File "/usr/sbin/liveusb-creator", line 68, in main
from liveusb.gui import LiveUSBApp
ImportError: No module named liveusb.gui
Zdravím , zdroj je bohužel jen ten jedinný ...
instaloval jste to přes Yum ? nebo jen přes samotné RPM ? Já jsem to dělal přes Yum a bylo to bez problémů.
( yum install liveusb-creator )
Domovská stránka podivná ? to netuším já jsem čerpal odtud : ( https://fedorahosted.org/liveusb-creator/wiki )
jo, tohle je ono! Teď tam mají archiv s binárkou která funguje... co si vzpomínám tak to tam nebylo. Moc dík, už to zkouším...
Mělo by to fungovat , stejně ten live usb nedělá nic jiného než rozpakuje .iso na USB flash a pak přidá na USB syslinux. USB flash , ano , ale jen na záchrany , ale na fungování asi ne. Live nejsou obecně pro stálý chod , dokáží znamenitě utavit USB Flash na zápis i na čtení.
Hmm, další zásek, chce to pyparted, ten v balíku není při kompilaci skončím na
/usr/bin/ld: cannot find -ldevmapper
čemuž nerozumím, ale zkusím to nějak pořešit, každopádně díky za rady.
Chuť mu spravila knihovna libdevmapper:) Jede se dál:
Verifying SHA1 of LiveCD image... Extracting live image to USB device... Wrote to device at 7 MB/sec Creating -395MB persistent overlay There was a problem executing the following command: `dd if=/dev/zero of="/media/usb/LiveOS/overlay-FEDORA-" count=-395 bs=1M` A more detailed error log has been written to 'liveusb-creator.log' LiveUSB creation failed! There was a problem executing the following command: `dd if=/dev/zero of="/media/usb/LiveOS/overlay-FEDORA-" count=-395 bs=1M` A more detailed error log has been written to 'liveusb-creator.log'
a v logu:
dd if=/dev/zero of="/media/usb/LiveOS/overlay-FEDORA-" count=-395 bs=1M dd: invalid number `-395'
To pak netuším co s tím ... co takhle to zkusit bez toho "persistent overlay" , blbost je , aby dělal -395 MB měl by dělat kolem 300-400 MB jako jeden soubor pro temp apod. Fedora ten persistent nepotřebuje , sice to bude o něco pomalejší ,ale sna to pojede. Nemáte někde VIDLE ? pak by stačilo stáhnout ten WIN-32 installer nakopírovat na disk to .iso a v oknech to funguje.
Ale myslím, že někde máte někde něco jinak nastavené , ten persistent overlay se nastavuje taky...
No ten fedori bazmek je odlaďovaný na fedoře , na Ubuntu jsem to nezkoušel , jen na systému , kde jsem měl instalovanu fedoru a v práci na XP.
Tiskni
Sdílej: