Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravim,
Mam ubuntu 8.10 aktualizovany takmer denne. Od zaciatku Firefox mi nepreharaval flash animacie na strankach (namiesto animacie je tam velka ikona s tlacitkom play ale ani po kliknuti nesiel flash prehrat). Nakoniec Ubuntu vydalo update pre Firefox a flashky zacali pracovat, aj ked nie automaticky stale je nutne kliknut na ikonu play. S tymto som sa ako tak zmieril.
Problem ale je, ze pokial chcem vidiet videa z youtub, po spusteni sa zacnu nacitavat ale do cca 3sec cely Firefox vytuhne. Okno stmavne ako ked sa WinXP vypina, nasledne musim aplikaciu rucne killnut. Kedze videa na youtube su vlastne flashe, ma za to ze stale mam s flashom problem. Bohuzial neviem co by som mal prezriet a prekontrolovat.
Viete mi niekto poradit? Vopred vdaka.
Merc
Řešení dotazu:
Pokud je tam velká ikona play, máš asi nainstalovaný swfdec-mozilla jako přehrávač flashe, ten ale má problémy s novějšími verzemi flashe. Pomocí Synapticu ho odinstaluj a nainstaluj flashplugin-nonfree, ten je přímo od Adobe a funguje dobře. A pěkně zatěžuje procesor.
PS: Okno stmavne ako ked sa WinXP vypina... no fuj
Já tento prblém zažil. Dělají to flash pluginy typu gnash, které nejsou od Adobe. Jí osobně bych šel na stránky Adobe a nainstaloval orig. flash 10 player od Adobe. Pak to vše pojede jako we winXP (
no FUJ )
Tak som to vsetko odinstaloval ako ste mi odporucili a dal som tam original Adobe Flash player 10. Flashe zacali pekne chodit a nemam uz ani ikonu play :). Vidim ze som Vas s widlami pobavil :) to len ma nenapadlo lepsie prirovnanie. Inak som Linux amater ale bavi ma neskutocne. Dik za pomoc.
P.S.- nezatěžuje procesor, o tom bych se hádal, alespoň youtube a pokud CPU má víc jak 1Ghz
Na YouTube to jde, flash na nova tv je záhul. Ono záleží na distribuci, vydání, prohlížeči, desktopovém prostředí... Mám ThinkPad T41, Pentium 1.6GHz, 1GB ram a Ubuntu 9.04 + Firefox se trhá, Ubuntu 9.04 + Opera 9.64 se trhá, Ubuntu 9.04 + Seamonkey se netrhá, Ubuntu 8.04 + Firefox se netrhá, SUSE 11.1 + Firefox se netrhá... Vytížení procesoru je mezi 60- 95%
Děkuji, také mi tato rada pomohla.
Tiskni
Sdílej: