Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Dobrý den,
Měl bych dotaz, doufám, že už tu někde nebyl položen, pokud ano, tak se omlouvám, že jsem jej přehlédl.
Potřebuji si vyzkoušet odchytávání paketů a prolamování zabezpečení WEP v linuxu a dočetl jsem se, že nejvhodnější k tomu je distibuce backtrack3. SW/HW vybavení je tedy WIN XP SP3, backtrack3 a síťové karty Belkin a Atheros.
Ve win XP si tedy vytvářím pomocí wifi připojení - provoz pomocí jedné síťové karty a druhou bych jej na tom samém PC chtěl ochytávat právě v linuxu. Ve WinXp je snad vše v pořádku, ale když přes VirtualBox spustím současně s WinXP backtrack a nastavím si ve VB i dané síťové karty, tak poté při iwconfigu mě u všech síťovek hlásí no wireless connection, předpokládám tedy, že je nějaká chyba nastavení síťovek na "virtuální mašině". Pokud by mi (laikovi) někdo dokázal poradit jak postupovat, abych druhou síťovou kartou byl schopen pracovat v monitor módu a byl tak schopen odchytávat provoz nebo doporučil nějaký vhodný materiál přímo k této tématice, byl bych mu moc vděčný. Děkuji.
http://hysteria.sk/prielom/18/#4
NN
Tiskni
Sdílej: