Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Prosím o radu jak nejlépe navrhnout souborový systém pro domácí media/file server. Server bude sloužit pro zálohování dat z pracovních stanic (několik málo GB) a jako centrální file server pro hudbu, fotky a filmy. Hudby mám dnes asi 30 GB, fotek do 5 GB. Největší problém jsou filmy, které přibývají po 4.5 GB; v současnosti mám asi 100 filmů, tedy cca 450 GB.
Rozhodl jsem se pro tuto strategii zálohování:
1) Server začne pouze s jedním 1 TB diskem. Vzhledem k tomu, že RAID neřeší úder blesku do sítě, požár a hlavně totálně vykradený dům, nebudu ho používat.
Místo toho mám dva externí 1 TB disky, na které hodlám v pravidelných intervalech zálohovat disk serveru s rotací, tak, aby byl jeden externí disk vždy v jiné lokalitě.
2) Až se první disk naplní a bude třeba přidat další, přestanu zálohovat filmy na externí disky a spolehnu se pouze na paralelně vypalovaná DVD; pro ostatní data budou externí disky pohodlně stačit.
Vzhledem k tomu, že veškerá moje zkušenost s Linuxem je desktopové Ubuntu, hodlám použít Ubuntu Server 8.04 LTS.
Podstata otázky je volba mezi klasickým souborovým systémem a VLM:
Přečetl jsem několik debat na téma klasický souborový systém (samostatné oddíly pro /boot, /, /, swap a /home) nebo VLM. Bude to můj první server a tak bych se asi pro jednoduchost přidržel klasiky, ale na LVM mě láká možnost jednoduchého připojení dalších disků a tím pádem možnost mít všechny filmy i v budoucnu v jednom adresáři. Co mě však velmi odrazuje je ztráta všech dat při havárii jediného disku třeba ze čtyř (tak alespoň chápu fungování LVM), což by znamenalo opětovné ripování všech DVD (ono by toho bylo dost i na jeden 1 TB disk, ale třeba na čtyři??).
Jaký je váš názor? Děkuji předem za pomoc.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: