Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Prosím o radu jak nejlépe navrhnout souborový systém pro domácí media/file server. Server bude sloužit pro zálohování dat z pracovních stanic (několik málo GB) a jako centrální file server pro hudbu, fotky a filmy. Hudby mám dnes asi 30 GB, fotek do 5 GB. Největší problém jsou filmy, které přibývají po 4.5 GB; v současnosti mám asi 100 filmů, tedy cca 450 GB.
Rozhodl jsem se pro tuto strategii zálohování:
1) Server začne pouze s jedním 1 TB diskem. Vzhledem k tomu, že RAID neřeší úder blesku do sítě, požár a hlavně totálně vykradený dům, nebudu ho používat.
Místo toho mám dva externí 1 TB disky, na které hodlám v pravidelných intervalech zálohovat disk serveru s rotací, tak, aby byl jeden externí disk vždy v jiné lokalitě.
2) Až se první disk naplní a bude třeba přidat další, přestanu zálohovat filmy na externí disky a spolehnu se pouze na paralelně vypalovaná DVD; pro ostatní data budou externí disky pohodlně stačit.
Vzhledem k tomu, že veškerá moje zkušenost s Linuxem je desktopové Ubuntu, hodlám použít Ubuntu Server 8.04 LTS.
Podstata otázky je volba mezi klasickým souborovým systémem a VLM:
Přečetl jsem několik debat na téma klasický souborový systém (samostatné oddíly pro /boot, /, /, swap a /home) nebo VLM. Bude to můj první server a tak bych se asi pro jednoduchost přidržel klasiky, ale na LVM mě láká možnost jednoduchého připojení dalších disků a tím pádem možnost mít všechny filmy i v budoucnu v jednom adresáři. Co mě však velmi odrazuje je ztráta všech dat při havárii jediného disku třeba ze čtyř (tak alespoň chápu fungování LVM), což by znamenalo opětovné ripování všech DVD (ono by toho bylo dost i na jeden 1 TB disk, ale třeba na čtyři??).
Jaký je váš názor? Děkuji předem za pomoc.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: