abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Jak nejlépe konfigurovat souborový systém pro domácí media server?

    25.3.2009 20:19 JohnBrown
    Jak nejlépe konfigurovat souborový systém pro domácí media server?
    Přečteno: 363×

    Prosím o radu jak nejlépe navrhnout souborový systém pro domácí media/file server. Server bude sloužit pro zálohování dat z pracovních stanic (několik málo GB) a jako centrální file server pro hudbu, fotky a filmy. Hudby mám dnes asi 30 GB, fotek do 5 GB. Největší problém jsou filmy, které přibývají po 4.5 GB; v současnosti mám asi 100 filmů, tedy cca 450 GB.

    Rozhodl jsem se pro tuto strategii zálohování:

    1) Server začne pouze s jedním 1 TB diskem. Vzhledem k tomu, že RAID neřeší úder blesku do sítě, požár a hlavně totálně vykradený dům, nebudu ho používat.

    Místo toho mám dva externí 1 TB disky, na které hodlám v pravidelných intervalech zálohovat disk serveru s rotací, tak, aby byl jeden externí disk vždy v jiné lokalitě.

    2) Až se první disk naplní a bude třeba přidat další, přestanu zálohovat filmy na externí disky a spolehnu se pouze na paralelně vypalovaná DVD; pro ostatní data budou externí disky pohodlně stačit.

    Vzhledem k tomu, že veškerá moje zkušenost s Linuxem je desktopové Ubuntu, hodlám použít Ubuntu Server 8.04 LTS.

    Podstata otázky je volba mezi klasickým souborovým systémem a VLM:

    Přečetl jsem několik debat na téma klasický souborový systém (samostatné oddíly pro /boot, /, /, swap a /home) nebo VLM. Bude to můj první server a tak bych se asi pro jednoduchost přidržel klasiky, ale na LVM mě láká možnost jednoduchého připojení dalších disků a tím pádem možnost mít všechny filmy i v budoucnu v jednom adresáři. Co mě však velmi odrazuje je ztráta všech dat při havárii jediného disku třeba ze čtyř (tak alespoň chápu fungování LVM), což by znamenalo opětovné ripování všech DVD (ono by toho bylo dost i na jeden 1 TB disk, ale třeba na čtyři??).

    Jaký je váš názor? Děkuji předem za pomoc.

    Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.