Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj, kuci. Mam server s linuxem (debian) a na nim spustenou sambu. Pristup k jednotkam mam. Mam na serveru asi 12 uzivatelu kteri maji pristup k sitovym jednotkam. Potykam se ale s jednim problemem. Kdyz mam na vice PC otevrenou stejnou slozku a na jednom PC vytvorim soubor, tak ho ostatni nevidi. Uvidi ho az z te slozky vybehnu a znovu ji otevru. Tohle konkretne bych jeste lidem nejak vysvetlil, ale s timto je spojeny problem a databazi. V jedne zdilene slozce je nainstalovany program, ktery je postaveny na acces DB. Jestlize mji dva otevrenou jednu agendu a jeden z uzivatelu vytvori novy zaznam a druhy take driv nez ho prvni ulozi, dostanou oba stejny id radku. Takze prvni ho ulozi a druhy uzivatel uz to neudela a zkonci chybou. A tohle uz je pro me problem, protoze se tim uz nekolikrat totalne zhroutila db. Stejne jsem tam mel danou i ucetnictvy pohoda, ale to bylo stejny a musela pryc. Pritom jsem nejake ucetni konferenci cetl, ze ma pohodu nekdo spusteny na sambe a je to spolehlivejsi jak na Win2003 serveru. ale s tim clovekem o to nastavoval jse me nepodarilo spojit. dokaze me s tim nekdo poradit? Uz to resim asi pul roku a bez vysledku, internet jsem prolezl celej, ale nic jsem nenasel(v cestine).
nastaveni sdileni
[dokumenty]
comment = dokumenty
writable = yes
locking = no
path = /data/dok
public = no
create mask = 0777
directory mask = 0777
oplocks = no
level2 oplocks = no
share modes = yes
inherit permisions = yes
[pohoda]
comment = pohoda
writeble = yes
locking = no
path = /data/pohoda
public = no
create mask = 0777
directory mask = 0777
oplocks = no
level2 oplocks = no
share modes = yes
inherit permisions = yes
ten druhy SW se jmenuje asped. ma stejny nastaveni jako pohoda, tak to nebudu vypisovat. Neni nahodou potreba jeste neco nastavit na strane windows? aby provadely zapis na sitovou slozku ihned? a provadeli nejaky casteji reload? Pro me je asi nejdulezitejsi ted rozjet tu pohode a asped.
Řešení dotazu:
locking
, oplocks
i level2 oplocks
na yes
.
taky bych se pripojil k tomu vyzkouset oplocks. Vlastne proc je mas vubec vypnute, standardne je oplocks zapnuty, proc jsi ho vypinal?
Ja to vyzkousim, vypnul jsem je, protoze me to bylo dopporuceno. Vyzkousim a napisu. Dik za tip.
To ukazuje jednoznačně na problém se zámkem tabulky.
Pohodu používáme na Sambě už několik roků a jede OK.
Tiskni
Sdílej: