Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím.
Provozuju doma OpenVPN mezi notebookem a "serverem". Ten tunel se natahuje bud přes Wifi, nebo přes drátovou síť, podle toho, jestli je ntbook v dockině, nebo ne. Problém je, že server je PII a to kryptování dat do tunelu mu dává trošku zabrat :o) Nicméně kryptování na WiFi je nutné ( proto tam ten tunel vlastně je ), ale na drátové síti už ne.
Problém je, že nastavení kryptování musí být stejné v konfiguračním souboru (openvpn.conf) pro klienta i pro server. Napadá někoho jak udělat to, aby se kryptování nastavovalo podle nastavení klienta a server se mu přizpůsobil ?
Díky, Z.
Nějak tak si představuju řešení, pokud se mi nepovede přepínat to z klineta. Bojím se ale toho, že mi na serveru vznikne další tap zařízení a zesložití se mi věci jako routování z tunelu do drátové sítě, forwarding portů na vnější rozhraní a podobně.
Proto bych to radši přepínal z klineta, ale jestli to jinak nepůjde ...
mi na serveru vznikne další tap zařízení a zesložití se mi věci jako routování z tunelu do drátové sítě, forwarding portů na vnější rozhraní a podobněResenim by mohlo byt pouzti "on-connect" scriptu (parametr
up
), ktere OpenVPN umi spoustet pri pripojeni. Tim skriptem by se nastavilo routovani, forwardovani a vsechno dalsi potrebne. A pri odpojeni (down
) by se to nastavilo zpatky.Technicka, k cemu Vam je VPN bez sifrovani, nestraci
to trochu vyznam? Jinak se priklanim k vytvoreni vice
instanci, proste budete mit 2 serverove configuracce
a 2 klientske konfigurace. Automaticky skript, hleda v
adresari OpenvVPN vsechny soubory .conf a na jejich
zaklade pousti servery, jen si dejte pozor na prepisovani
logu..
NN
Pokusím se to vysvětlit. Ten notebook je se serverem spojený WiFinou v režimu Ad-Hoc. Protože v tomto režimu nejde WPA2, rozhodl jsem se přenos šifrovat OpenVPNkem. Později mi ale začalo vadit, že notebook má jinou IP když jede z WiFi a jinou když jede z metalické sítě. Proto jsem tunel natáhl i na metalickou síť - kde má tedy jen jeden význam: Aby komunikace mezi serverem a notebookem fungovala mezi pořád stejnými IP adresami.
Tiskni
Sdílej: