Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
LD_LIBRARY_PATH=. ./VirtualBox
Pri pokuse spustiť to ako normálny užívateľ, dostanem chybovú hlášku
Callee RC: NS_ERROR_FACTORY_NOT_REGISTERED (0x80040154)
Na internete je toho plno, ale riešenie som nenašiel. Ale nadobudol som dojem, že problém je v nahrávaní dynamických knižníc. Po dlhšom skúmaní (a hrabaní sa v zdrojákoch) som došiel k tomu, že zlyhá volanie dlopen(.../out/linux.x86/release/bin/components/VBoxC.so, flags). V tom volaní je uvedená celá cesta. Problém je v tom, že VBoxC.so potrebuje ďalšie knižnice: VBoxVMM.so, VBoxRT.so, VBoxXPCOM.so - ktoré sú o adresár vyššie - v .../out/linux.x86/release/bin/. Ak sa použije LD_LIBRARY_PATH tak sa nájdu.
Finále: zádrhel je v tom, že sudo/su/set-uid-root rušia LD_LIBRARY_PATH (z celkom pochopiteľných dôvodov) a pridať ten adresár do /etc/ld.so.conf nepomôže pretože ldconfig dáva do cache len knižnice v súboroch, ktorých meno začína na "lib" (to bolo ďalšie pátranie v zdrojákoch -R
, kde se mají hledat knihovny za běhu (v GCC se to myslím musí navíc uvozovat volbou -Xlinker
).
Tiskni
Sdílej: