Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Ahoj,
prosim o radu, mam OpenSuse 10.2, pouzivam YAST k nastaveni firewallu. Docetl jsem se, ze jde pouze scriptovací frontend pro iptables. Potreboval bych filtrovat klientske stanice podle MACu pro pristup k internetu. Mam 2 rozhrani - LAN, WAN a maskaradu.
Nasel jsem toto (vyhovuje mi i e to je whitelist):
> What I'm looking to do is be able to filter what goes through the nat to
> the outside world based on MAC address. It's going to be an all or
> nothing... either the MAC address is allowed to go out, or it isn't.
>
> How can I enable/disable internet access on a network for a MAC address,
> for computers going through a linux IP MASQ/NAT to the outside world?
Why don't you use the Mac-match module?
ALLOWED_MACS="01:02:03:04:05:06 06:05:04:03:02:01"
iptables -P FORWARD DROP
for allowed_mac in $ALLOWED_MACS ; do
iptables -A FORWARD -i eth0 -o ppp0 -m mac \
--mac-source "${allowed_mac}" -j ACCEPT
done
and natting as usual.
root# iptables -V
iptables v1.2.6a
Jak to aplikovat? Byl bych rad, aby zustala moznost uprav i z YAST. Diky za kazdou radu.
Bimbo
No tak to napiš v Yastu jako vlastní pravidlo.
Tiskni
Sdílej: