Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Již delší dobu pátrám, jak ověřit, zda je v páskové mechanice vložena páska. Nevěděl by někdo jak na to? Příkaz mt ani eject to (pravděpodobně) neumí.
Systém: Debian Lenny
Mechanika: HP StorageWorks Ultrium 448
Řešení dotazu:
mt status to opravdu nerozpozná?
Já si pásku kontoluju tak, že si pomocí dd přečtu pár prvních Byte a ještě si z nich vyříznu zkratku dne, kterou si tam zálohovací software zapisuje. Takže rozpoznám i zda tam zůstala páska ze včerejška. Pokud to hodí IO error nebo něco takového, tak tam páska není.
Při zadání příkazu mt status /dev/st0 to zůstane "viset". Zrovna tak při dd. Co mě trochu zaráží a v čem by mohl být problém, je to, že na mechanice svítí kontrolka Ready i když mám pásku vyndanou... Zrovna tak se mi nerozsvítí ani kontrolka Tape, pokud pásku vložím...
Zatím jsem dal dohromady toto:
if eject /dev/st0 -q -t &>/dev/null; then echo "inserted"; else echo "empty"; fi
Přiznávám, že je to ale doslova prasárna.
Co to přesně dělá?
eject /dev... -q -t provede vložení pásky, pokud je vysunuta. Pokud se mu to nepovede, dojde k I/O error. Zbytek si každý domyslí sám...
Co je na tom ošklivé?
Mechanika se snaží pásku několikrát vložit než to vzdá...
Lepší nápad?
Sem s ním!
Napadlo mne tTrošku lepší řešení, které zbytečně neopotřebovává mechaniku, ale pořád je to stejně obcházení něčeho, co by mělo jít lépe:
mt -f /dev/st0 status &>/dev/null &
pid=$!
sleep 2
if [ $(ps --pid $pid | wc -l) -gt 1 ]; then
echo "empty"
kill $pid
else
echo "probably inserted"
fi
Tiskni
Sdílej: