Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Meeting ESP komunity - podzimní edice 2024 proběhne v pátek 18. října v Brně. V přípravě jsou přednášky od vývojářů z Espressifu, lokálních firem i zapálených nadšenců do ESP a také praktický workshop a ukázky nových čipů.
Systém pro správu hlášení chyb Bugzilla byl podle plánu vydán v nových verzích 5.2, 4.4.14, 5.0.4.1, 5.3.3 a 5.9.1, kde 5.2 představuje novou stabilní řadu, 4.4.14 by měla být poslední ve staré řadě 4.4, jíž končí podpora na přelomu roku, 5.0.4.1 je udržovací opravné vydání staré řady 5.0, dosavadní stabilní řada 5.1 byla přejmenována na 5.3 (nyní 5.3.3) a konečně vývojová verze 5.9.1 směřuje k budoucímu velkému vydání Bugzilly 6.
Ahoj,
řekl jsem si že zkusím na svém novém disku btrfs filesystém. Konverze z ext3 proběhla bez problémů, ale zaboha nevím jak ten systém nastavit aby mi nabootovalo z btrfs jádro. Grub tenhle filesystem nezná a nechce se mi dělat speciálni mini partition ext3 jen pro kernel. Nevíte někdo jak na to? Nepodařilo se mi nic kloudnýho vygooglit.
A jak ty adresy zjistí, když nerozumí FS?
A proč reaguješ na můj příspěvek, když tohle s ním vůbec nesouvisí?
lilo -q -v5
ty sektory vypisuje a je krásně vidět, že spolkne i fragmentované soubory.
Tak jsem to vyzkoumal: přes lseek(2) se zjistí pozice v souboru obrazu jádra, ta se převede do jednotek bloky_diskového_zařízení a tahle poloha v souboru se přes ioctl(fd_souboru, FIBMAP, &číslo_bloku) nechá převést jádrem na absolutní číslo bloku blokového zařízení. Nakonec se to převede na sektory (včetně zjemnění pomocí hodnoty z lseek()).
Jediná úlitba konkrétnímu souborovému systému jsou komprimované soubory reiserfs. Jinak jediná nutná věc je, aby ovladač souborového systému v Linuxu implementoval FIBMAP IOCTL (ioctl_fibmap() v linux/fs/ioclt.c).
Dík za vysvětlení.
Díky kluci,
pochopil jsem z tý diskuze, že možná lilo by to nějak složitě zvládlo, grub zatím nikoliv. Koukal jsem na nějaký diskuze o grubu a tam teprve řeší jestli btrfs podporovat. No nakonec jsem si udělal ext2jku pro boot ale moc jsem nechtěl protože to mám na SSD disku a nechtěl jsem to zbytečně dělit na partition.
Tiskni Sdílej: