Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
Ahoj,
řekl jsem si že zkusím na svém novém disku btrfs filesystém. Konverze z ext3 proběhla bez problémů, ale zaboha nevím jak ten systém nastavit aby mi nabootovalo z btrfs jádro. Grub tenhle filesystem nezná a nechce se mi dělat speciálni mini partition ext3 jen pro kernel. Nevíte někdo jak na to? Nepodařilo se mi nic kloudnýho vygooglit.
A jak ty adresy zjistí, když nerozumí FS?
A proč reaguješ na můj příspěvek, když tohle s ním vůbec nesouvisí?
lilo -q -v5
ty sektory vypisuje a je krásně vidět, že spolkne i fragmentované soubory.
Tak jsem to vyzkoumal: přes lseek(2) se zjistí pozice v souboru obrazu jádra, ta se převede do jednotek bloky_diskového_zařízení a tahle poloha v souboru se přes ioctl(fd_souboru, FIBMAP, &číslo_bloku) nechá převést jádrem na absolutní číslo bloku blokového zařízení. Nakonec se to převede na sektory (včetně zjemnění pomocí hodnoty z lseek()).
Jediná úlitba konkrétnímu souborovému systému jsou komprimované soubory reiserfs. Jinak jediná nutná věc je, aby ovladač souborového systému v Linuxu implementoval FIBMAP IOCTL (ioctl_fibmap() v linux/fs/ioclt.c).
Dík za vysvětlení.
Díky kluci,
pochopil jsem z tý diskuze, že možná lilo by to nějak složitě zvládlo, grub zatím nikoliv. Koukal jsem na nějaký diskuze o grubu a tam teprve řeší jestli btrfs podporovat. No nakonec jsem si udělal ext2jku pro boot ale moc jsem nechtěl protože to mám na SSD disku a nechtěl jsem to zbytečně dělit na partition.
Tiskni
Sdílej: