Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Dobrý den,
do svého nového notebooku Acer, zakoupeného bez OS, jsem si naistaloval Linux, konkrétně Ubuntu. Zásadní problém je, že v něm nejde zapnout wifi. Vím, že ve Windows je k tomu nějaký prográmek, který je k počítači dodáván na CD, ale ten v Linuxu nefunguje.
Prosím, jestli mi chcete poradit, nechte stranou všechny odborné termíny, jsem normální uživatel, který používá počítač k poslání emailu a k přečtení zpravodajství, není mým koníčkem sám o sobě a nevidím důvod ztrácet čas učením se toho, co musí umět programátor. Lehké zkušenosti mám pouze s jednoduchým ovládání Windows.
Budu vděčný za přesný postup krůček po krůčku.
Předem velmi děkuji za každou konstruktivní a užitnou radu.
Dokázal byste nám sdělit, co přesně tam máte za wifi? Dodat výpisy logů? Jste si jist, že je Acer bez OS pro vás to pravé, ldyž nechcete marnit čas učením a ani trpět v naší společnosti programátorů?
Pokud je pro vás linux nový, tak časem oceníte každou konstruktivní radu, kterou dostanete.
Všiml jste si, že zde na serveru je možnost vyhledávání, použít faq i projít hw sekci s ověřenými stroji pro provoz linuxu?
Prosím, nechci se s nikým hádat, ta ironie není potřeba.
Nevím, jeslti je pro mě linux to pravé, ale rozhodl jsem se dát mu šanci, protože Firefox, Openoffice a další open source, který používám už několik let, mě přesvědčili, že může být velmi kvalitní. Nesouhlasím s monopolem Microsoftu a to nejen kvůli jeho nadsazeným cenám. Na druhou stranu jsem ochotný si za kvalitní programy zaplatit přiměřené peníze, nejsem žádný pirát. Když mi to s linuxem nepůjde, koupím si Okna. Pokud je linux OS jen pro odborníky, pak se omlouvám, asi jsem jeho myšlenku pochopil špatně.
Nevím, jakou mám konkrétně wifi a co se týče "výpisů logů", to je přesně příklad toho, co netuším, co to je.
U linuxu je ta nevýhoda/potíž, že ty odborné cesty vám někdy pomohou mnohem rychleji zvládnout problém (teď mam na mysli práci s konzolí). Vyšla Kniha o ubuntu od pana Bíbra, dřívě jsem občas použil knihu o Mandrivě od toho samého autora a tak mám důvod předpokládat, že by i ostatním začátečníkům mohla pomoci, značně urychlit pronikání do fungování systému.
Logy jsou obvykle v /var/log/, k jejich přístupu potřebujete práva admina/roota. Viz příspěvek níže, pro rozchození wifi je nutné znát typ, k čemuž pomůže lspci, případně lshw, ohledně modulů lsmod a modinfo. To jsou konzolové příkazy, občas jsou k mání i grafické verze/nadstavby. Pak vám můžeme pomoci, až bude jasno s čím.
Ironie? K linuxu nemůžete přistupovat jako k blackboxu, pokud nemáte někoho, kdo se vám o něj bude starat a vše řešit. Aspoň musíte dodat nějaké podklady a i k tomu musíte něco vědět, jak "to" používat. K používání Windows jste se taky propracoval praxí, skrze omyly a úspěchy.
Pro názornost ještě doporučuju jeden odkaz - jak se správně ptát. To dávám jako příklad, že beru učení na základě inspirace jako efektivní.
Navíc, když tu budete mít profil vyplněný, tak se dá tazateli napsat mail s větším obsahem, než mam obvykle chuť napsat do diskuse (tam bych pak jen doplnil pointu), protože se můžu víc vypsat, vytáhnout z něj, co a jak.
Děkuju za radu. lspci jsem napsal a vyjelo mi spoustu řádků, problém ale je, že ať dělám, co dělám, nemůžu je sem vložit. Pořád mi to píše červeně, že něco není povoleno.
Obvykle vadí "zobáčky". Když tak to zkuste přepsat ty lomené závorky na (píšu s mezerami) "& l t ;" a "& g t ;" (dobře se to pamatuje jako "slepice, less/greater than, středník", bez mezer), případně udělejte obrázek/screenshot a postněte jej.
Tiskni
Sdílej: