Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
1. cesky slovnik
Nemohu kontrolovat pravopis, protoze zrejme nema slovnik. Kdyz se proklikam nastavenim, mam tam pouze turectinu a zadny dalsi vyber. Bohuzel nemohu najit, co kde stahnout, nebo co si mam nainstalovat.
2. propojeni s firefox
Pri kliknuti na odkaz (url) mi napise ze ho nemuze otevrit. Tady vubec nemam tuseni, co a jak a kde nastavit. Tahle funkce fungovala a prestala fungovat "sama od sebe" Bohuzel nevim kdy a v jake souvislosti, ale vim ze jsem v evolutionu od pocatecniho nastaveni (pri prvnim spusteni) nic nemenil. Prosim poradte.
dekuji
pacman -S aspell-cs gnome-spellA pak jen vypnout a zapnout evolution a v nastaveni uz budes mit i cestinu, takze ju zaskrtni a pak uz by to melo bejt ok
aspell-cs jsem mel
gnome-spell jsem nainstaloval
evolution-nastaveni editoru - hledani preklepu - stale tam mam jen turectinu.
preferovane apl.- mam tam firefox od sameho zacatku. A evolution na postu take. Znova opakuji- ze zobrazovani odkazu driv fungovalo. Jinak presna hlaska je "nelze otevrit odkaz - operace neni podporovana"
tak to nechodi ani s operou
Stale nemuzu na nic prijit-skoda
tak taky nic. Ja zde mam dokonce testovaciho uzivatele. Tak jsem to zkousel u nej, ale mam jen jeden email, takze jsem mu nastaval ucet na stejny email. Takze kdyby to bylo nekde v nastaveni, musel by to mit evolution nastaveny pro vsechny uzivatele.
Tiskni
Sdílej: