Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Používám VirtualBox. Mám v něm nainstalováno několik OS. Nedávno mi začal dělat to, že po spuštění emulovaného systému mi ten emulovaný systém spadne (zavře se okno) a ve virtualBoxu místo "vypnuto" je napsáno "zrušeno". Ten OS nejde odebrat - smazat. Hlásí, že má víc následovníků jak jeden. Nejde odebrat ani snímek, nejde zrušit disk .vdi. Prostě to dělá zombie.
Jde to pouze smazat jako root a celý nainstalovat znovu. Tedy nejprve virtualbox a do něj operační systém. Pak po spuštění ten OS to udělá znovu. Udělá mi to Mandriva 2008.1, Mandriva 2009.1, Ubuntu 8.04. Nedělá to Windows.
Zkoušel jsem hledat, ale nevím co. Položka "zrušeno" jsem našel pomocí Google u starých verzích VirtualBoxu <1.6.0, kde se to řešilo zapnutím nohz=off. U novějších verzí VirtualBoxu >= 1.6.0 by to mělo být opraveno. Já mám verzi 2.2.0 (nejnovější). Tím to asi nebude. Nicméně chtěl jsem to zkusit, ale nevím, kam to mám napsat. Je tam napsáno do hosta při spuštění kernelu. Ale nevím kam, ani jak, když mi při spuštění spadne.
Prošel jsem Google ještě jednou, taky jsem se díval na stránky VirtualBoxu, ale nic mě nenapadlo. Nicméně to vypadá, že to padá po aktualizaci poslední verze jádra.
Předpokládám, že nebudu sám, koho toto potkalo.
Děkuji za pomoc.
Tak jsem zkusil nainstalovat Mandrivu 2009.1 ve verzi KDE.
S jádrem 2.6.29-1 to nepadá.
S jádrem 2.6.29.1-1 jsem to nezkoušel.
S jádrem 2.6.29.1-2 to padá v době chvilku po přihlášení uživatele až po úplné spuštěná systému (nebo pár vteřin po tom).
Zatím jsem s experimentováním skončil. Nevím co tam mělo Ubuntu po aktualizaci za jádro (jestli to bylo stejné jako to v Mandrivě), ale už nemám chuť to zkoušet. A Mandrivu 2008.1 už tam dávat nebudu.
Ještě zkusím Mandrivu 2009.1 ve verzi Gnome.
Tak mi to nedalo, celý jsem to přeinstaloval a znova jsem zkusil nainstalovat jednotlivý OS.
Mandriva 2009.1 RC2 padá pouze s KDE4 a nainstalovaným posledním kernelem 2.6.29.1-2. Verze s Gnome a nebo s KDE3.5, případně se starším jádrem nepadá. Tak to bude asi nějaká špatná kombinace posledního jádra a KDE4. Nevím. Zajímavé je že padá kombinace Ubuntu 8.04 s Gnome a s poslední verzí jádra. To předchozí je stabilní.
Tiskni
Sdílej: