Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Jak mám nastavit postfix relay, abych relayoval vše z počítače x přes počítač y do internetu? Nyní relayuju, ale jen do lokální domény, jinak je relay denied. Používám postfix.
Mám v lokální síti mail server, přes který musí všechna pošta, ale je zde vyžadování autentifikace. Mám několik dalších serverů, které potřebují odesílat emaily a proto jsem nastavil relay na mail server, ovšem mail server doručí poštu pouze doménám, pro které přijímá poštu, relay ven do internetu už neproběhne a ten bych potřeboval pro několik počítačů nastavit.
Takze jenom pridat par adres do mynetworks, jestli tomu spravne rozumim? Kazdopadne na takovehle veci pozor, pokud toho povolis vic nez mas, vyrobis open relay a tim padem velky problem. Sobe.
No prave, toho se bojím, proto se ptám tady, nemůžu přidat adresy do mynetworks, to bych musel přidat celej internet, potřebuju posílat všude. Potřebuju zařídit aby vybrané servery z kolální sítě měly povoleny relay kamkoliv nebo, pokud by to šlo, aby se vůči mail serveru autentifikovaly.
mynetworks
jsou adresy odesílajících počítačů, tedy klientů vašeho serveru. Pokud chcete jiným počítačům umožnit odesílat e-maily kamkoli, dejte je právě do mynetworks
(tedy pokud můžete věřit IP adresám těch počítačů, resp. tomu, že je nikdo neukradne). Pokud chete autentizaci, do mynetworks
je naopak nedávejte a zprovozněte si na Postfixu SASL autentizaci – tady na Abíčku se to probíralo několikrát, určitě něco najdete.
Autentifikace, podle vzoru vyfikundace (těmi i/y si nejsem jistý, neporadí někdo)?
Jinak samozřejmě mynetworks, viz předchozí reakce... dát tam rozsahy IP adres odesilatelu (CIDR zápis, například 192.168.1.0/24), případně konkrétní IP adresy.
Pokud jsou odesilatelé mimo místní síť, doporučuju nastavit imap server (například dovecot) pro přihlašování k mailovým složkám... a postfix nakonfigurovat tak, aby autentizoval proti stejné db jako ten imap server (na netu jsou návody na dovecot+postfix, například).
Tak to nefunguje. Nastaveno mám toto:
smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated,
check_recipient_access mysql:/etc/postfix/mysql-recipient.cf,
reject_unauth_destination,
permit
mynetworks = 127.0.0.0/8 192.168.1.0/24
Vsechny servery jsou v siti 192.168.1.0/24.
Nekteri by mohli radit precist si dokumentaci nebo
zadat par slov do googlu. Co kdyz maji pravdu ?
permit_mynetworks
A když to přidám do tabulky na kterou odkazuje toto check_recipient_access mysql:/etc/postfix/mysql-recipient.cf, tak to bude fungovat taky ne?
Podle manuálu bych tam měl mít spíš check_client_access. Ale může se to použít u recipient restrictions? Nechce se mi upravovat mynetworks, myslím, že by to mohlo mít vliv ještě na něco jinýho.
Nerikals, co vsechno jsi menil, takze treba ja ocekaval vicemene originalni konfiguraci. Takze posli postconf -n a pripadne zmeny/nove soubory v /etc/postfix/ krome main.cf. Na prvni pohled to vypada, ze pokud bys pouzil permit_mynetworks jako prvni restriction v smtpd_recipient_restrictions, bude to fungovat, ale jestli tam toho mas jeste vic... kdo vi.
A jak funguje to check_client_access? Pro mě by bylo nakonec lepší měnit obsahy mysql tabulek.
Viz man 5 postconf nebo http://www.postfix.org/postconf.5.html. Proti vkusu... me tedy prijde podstatne jednodussi pridat jednu direktivu a pak zapomenout. Obzvlast pokud jsou klienti opravdu v jednom C-cku a nebude se to nikdy menit.
Do toho manuálu jsem koukal, jen nevím zda se to dá použít s recipient restrictions.
Zkuste tam koukat tak dlouho, dokud to nezjistite.
Tiskni
Sdílej: