Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Pozdravujem vsetkych,
zopar dni sa zoznamujem so SuSEfirewall2 a stale mi tam zostavaju nejake zahady, ktore si neviem vysvetlit a nevie mi ich vysvetlit ani manual. Mozem poprosit niekoho tejto veci znaleho, kto by to vedel objasnit?
Popis siete:
Dva podobne servery SRV_1 a SRV_2
- eth0 kazdeho serveru je pripojena do spolocnej sieti
- eth1 kazdeho serveru je pripojena do samostatneho internetu, rozny provider, SRV_1 ma verejnu IP
- na oboch serveroch je rovnake SuSE 10.0
- oba servery vyuzivam ako router int. pre celu siet (rozhoduje brana na klientovi)
Moj konfiguracny subor:
- na oboch serveroch je okrem identifikacie eth totozny konfiguracny subor:
/etc/sysconfig/SuSEfirewall2
FW_DEV_EXT="eth-id-00:33:44:55:66:77" FW_DEV_INT="eth-id-00:88:99:aa:bb:cc" FW_DEV_DMZ="" FW_ROUTE="yes" FW_MASQUERADE="yes" FW_MASQ_DEV="$FW_DEV_EXT" FW_MASQ_NETS="0/0" FW_PROTECT_FROM_INT="no" FW_SERVICES_EXT_TCP="" FW_SERVICES_EXT_UDP="" FW_SERVICES_EXT_IP="" FW_SERVICES_EXT_RPC="" FW_SERVICES_DMZ_TCP="" FW_SERVICES_DMZ_UDP="" FW_SERVICES_DMZ_IP="" FW_SERVICES_DMZ_RPC="" FW_SERVICES_INT_TCP="80" FW_SERVICES_INT_UDP="" FW_SERVICES_INT_IP="" FW_SERVICES_INT_RPC="mountd nfs nfs_acl" FW_SERVICES_DROP_EXT="" FW_SERVICES_REJECT_EXT="0/0,tcp,113" FW_SERVICES_ACCEPT_EXT="" FW_TRUSTED_NETS="" FW_ALLOW_INCOMING_HIGHPORTS_TCP="" FW_ALLOW_INCOMING_HIGHPORTS_UDP="" FW_FORWARD="" FW_FORWARD_MASQ="" FW_REDIRECT="" FW_LOG_DROP_CRIT="yes" FW_LOG_DROP_ALL="no" FW_LOG_ACCEPT_CRIT="yes" FW_LOG_ACCEPT_ALL="no" FW_LOG_LIMIT="" FW_LOG="" FW_KERNEL_SECURITY="yes" FW_STOP_KEEP_ROUTING_STATE="no" FW_ALLOW_PING_FW="yes" FW_ALLOW_PING_DMZ="no" FW_ALLOW_PING_EXT="no" FW_ALLOW_FW_SOURCEQUENCH="" FW_ALLOW_FW_BROADCAST_EXT="" FW_ALLOW_FW_BROADCAST_INT="" FW_ALLOW_FW_BROADCAST_DMZ="" FW_IGNORE_FW_BROADCAST_EXT="yes" FW_IGNORE_FW_BROADCAST_INT="no" FW_IGNORE_FW_BROADCAST_DMZ="no" FW_ALLOW_CLASS_ROUTING="" FW_CUSTOMRULES="" FW_REJECT="" FW_HTB_TUNE_DEV="" FW_IPv6="" FW_IPv6_REJECT_OUTGOING="" FW_IPSEC_TRUST="no" FW_ZONES="" FW_USE_IPTABLES_BATCH="" FW_LOAD_MODULES=""
Nejasnosti:
Dakujem za kazdu reakciu a nazor!
Zdravim z mych dojmu asi takto:
Susefirewall2 pouze plni funkci jakehosi frontendu pro iptables.
Pokud na Opensuse spustim TFTP + DHCP + FTP + HTTP servery skrze yast vyplni to konfigurak Susefirewall2 a ty nasledne vyplni iptables.
Takze pokud neco nekde povolit rozhodne v SuseFW2 nebo v prislusne casti yastu. Jinak se ti to prepise po kazdem restartu at uz SuseFW2 nebo rcNetwork.
Ako si teda mozem vysvetlit spravanie podla bodu c.4? T.j., ze ak skopirujem konfiguracny subor SuSEfirewall2 z jedneho pocitaca na druhy, tak sa FW sprava odlisne??? Jedine co je na serveroch ine, je verejna/neverejna IP a iny provider. Mne sa jedna o zakazanie vsetkych portov a povolenie iba vybratych. Myslel som, ze FW sa bude pri totoznej konfiguracii spravat rovnako.
1. SuSEfirewall2 používá iptables
2. Vlastní pravidla iptables si můžeš do SuSEfirewallu2 přidat třeba pomocí modulu v Yastu (mám openSuSE 11.0 a 11.1 tak nevím jak je to v 10.0) a pak to funguje bez problémů
3. viz 2
4. no podle toho co si sem poslal za konfigurační soubor se to ani jinak chovat nemůže. Identifikace síťových karet je eth-id-MAC-adresa a právě ta část s tou mac adresou je na tom druhém serveru jiná, proto se ti nepřiřadí do správné zóny a nic nedělá. Na tom druhém serveru musíš nastavit FW_DEV_EXT a FW_DEV_INT podle skutečné konfigurace stroje (/etc/sysconfig/network)
5. viz 4
6. To záleží na tom co si představuješ pod pojmem seriózní FW. Základní věci si můžeš "naklikat" v Yastu a nebo dopsat vlastní pravidla. Udělat v něm jde dost.
Tiskni
Sdílej: