Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Pozdravujem vsetkych,
zopar dni sa zoznamujem so SuSEfirewall2 a stale mi tam zostavaju nejake zahady, ktore si neviem vysvetlit a nevie mi ich vysvetlit ani manual. Mozem poprosit niekoho tejto veci znaleho, kto by to vedel objasnit?
Popis siete:
Dva podobne servery SRV_1 a SRV_2
- eth0 kazdeho serveru je pripojena do spolocnej sieti
- eth1 kazdeho serveru je pripojena do samostatneho internetu, rozny provider, SRV_1 ma verejnu IP
- na oboch serveroch je rovnake SuSE 10.0
- oba servery vyuzivam ako router int. pre celu siet (rozhoduje brana na klientovi)
Moj konfiguracny subor:
- na oboch serveroch je okrem identifikacie eth totozny konfiguracny subor:
/etc/sysconfig/SuSEfirewall2
FW_DEV_EXT="eth-id-00:33:44:55:66:77" FW_DEV_INT="eth-id-00:88:99:aa:bb:cc" FW_DEV_DMZ="" FW_ROUTE="yes" FW_MASQUERADE="yes" FW_MASQ_DEV="$FW_DEV_EXT" FW_MASQ_NETS="0/0" FW_PROTECT_FROM_INT="no" FW_SERVICES_EXT_TCP="" FW_SERVICES_EXT_UDP="" FW_SERVICES_EXT_IP="" FW_SERVICES_EXT_RPC="" FW_SERVICES_DMZ_TCP="" FW_SERVICES_DMZ_UDP="" FW_SERVICES_DMZ_IP="" FW_SERVICES_DMZ_RPC="" FW_SERVICES_INT_TCP="80" FW_SERVICES_INT_UDP="" FW_SERVICES_INT_IP="" FW_SERVICES_INT_RPC="mountd nfs nfs_acl" FW_SERVICES_DROP_EXT="" FW_SERVICES_REJECT_EXT="0/0,tcp,113" FW_SERVICES_ACCEPT_EXT="" FW_TRUSTED_NETS="" FW_ALLOW_INCOMING_HIGHPORTS_TCP="" FW_ALLOW_INCOMING_HIGHPORTS_UDP="" FW_FORWARD="" FW_FORWARD_MASQ="" FW_REDIRECT="" FW_LOG_DROP_CRIT="yes" FW_LOG_DROP_ALL="no" FW_LOG_ACCEPT_CRIT="yes" FW_LOG_ACCEPT_ALL="no" FW_LOG_LIMIT="" FW_LOG="" FW_KERNEL_SECURITY="yes" FW_STOP_KEEP_ROUTING_STATE="no" FW_ALLOW_PING_FW="yes" FW_ALLOW_PING_DMZ="no" FW_ALLOW_PING_EXT="no" FW_ALLOW_FW_SOURCEQUENCH="" FW_ALLOW_FW_BROADCAST_EXT="" FW_ALLOW_FW_BROADCAST_INT="" FW_ALLOW_FW_BROADCAST_DMZ="" FW_IGNORE_FW_BROADCAST_EXT="yes" FW_IGNORE_FW_BROADCAST_INT="no" FW_IGNORE_FW_BROADCAST_DMZ="no" FW_ALLOW_CLASS_ROUTING="" FW_CUSTOMRULES="" FW_REJECT="" FW_HTB_TUNE_DEV="" FW_IPv6="" FW_IPv6_REJECT_OUTGOING="" FW_IPSEC_TRUST="no" FW_ZONES="" FW_USE_IPTABLES_BATCH="" FW_LOAD_MODULES=""
Nejasnosti:
Dakujem za kazdu reakciu a nazor!
Zdravim z mych dojmu asi takto:
Susefirewall2 pouze plni funkci jakehosi frontendu pro iptables.
Pokud na Opensuse spustim TFTP + DHCP + FTP + HTTP servery skrze yast vyplni to konfigurak Susefirewall2 a ty nasledne vyplni iptables.
Takze pokud neco nekde povolit rozhodne v SuseFW2 nebo v prislusne casti yastu. Jinak se ti to prepise po kazdem restartu at uz SuseFW2 nebo rcNetwork.
Ako si teda mozem vysvetlit spravanie podla bodu c.4? T.j., ze ak skopirujem konfiguracny subor SuSEfirewall2 z jedneho pocitaca na druhy, tak sa FW sprava odlisne??? Jedine co je na serveroch ine, je verejna/neverejna IP a iny provider. Mne sa jedna o zakazanie vsetkych portov a povolenie iba vybratych. Myslel som, ze FW sa bude pri totoznej konfiguracii spravat rovnako.
1. SuSEfirewall2 používá iptables
2. Vlastní pravidla iptables si můžeš do SuSEfirewallu2 přidat třeba pomocí modulu v Yastu (mám openSuSE 11.0 a 11.1 tak nevím jak je to v 10.0) a pak to funguje bez problémů
3. viz 2
4. no podle toho co si sem poslal za konfigurační soubor se to ani jinak chovat nemůže. Identifikace síťových karet je eth-id-MAC-adresa a právě ta část s tou mac adresou je na tom druhém serveru jiná, proto se ti nepřiřadí do správné zóny a nic nedělá. Na tom druhém serveru musíš nastavit FW_DEV_EXT a FW_DEV_INT podle skutečné konfigurace stroje (/etc/sysconfig/network)
5. viz 4
6. To záleží na tom co si představuješ pod pojmem seriózní FW. Základní věci si můžeš "naklikat" v Yastu a nebo dopsat vlastní pravidla. Udělat v něm jde dost.
Tiskni
Sdílej: