Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Zdravim,
mam problem - dva stroje s CentOS 5.3 + na obou cerstve zkompilovanou Sambu 3.3.3, na jednom je sdilen adresar /zalohy/backup jako sdileni s nazvem "backup" a druhem bych tento adresar chtel pripojit. Pri pouziti IPv4 adresy je vse v poradku (prikaz mount.cifs //192.168.0.240/backup /home/zaloha -o user=zaloznik), ale kdyz zadam:
mount.cifs //fec0::2/backup /home/zaloha -o user=zaloznik
dostanu chybu:
mount.cifs kernel mount options unc=///fec0::2\backup,pass=heslo,ver=1,user=zaloznik
mount error(22): Invalid argument
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
pricemz dmesg | tail rekne:
CIFS VFS: cifs_mount failed w/return code = -22
Bohuzel, google mi moc neporadil, ale kdyz ze stroje, kam chci sdileny adresar pripojit pouziji:
smbclient -L fec0::2 -U zaloznik
tak vidim spravny vypis dostupnych adresaru na prvnim stroji, takze komunikace na IPv6 zda se funguje - mam podezreni, ze se neco s IPv6 nelibi jadru/mountu, ale bohuzel vubec netusim co, takze timto zadam zkusenejsi, zda neporadi, co zkusit zmenit/naladovat. Jak asi je asi z radku vyse videt, potrebuji, aby komunikace fungovala jen nad IPv6 a co jsem cetl, tak CentOS 5 by mel byt plne "IPv6 enabled" system, proto jsem docela bezradny.
Predem diky.
Jeste dodam, na obou strojich je:
uname -r:
2.6.18-128.1.6.el5
Myslím, že to ještě nefunguje. Linuxový klient má dvě části: mount.cifs, který rozebírá parametry a překládá doménová jména na IP adresy, a jaderná implementace CIFS klienta.
Já mám sambu 3.0.30, kde mount.cifs nepobere CIFS URI s IPv6 adresou. Rovněž mám dojem, že starší jádra (jako to vaše) s tím taky měla problémy a podpora přišla teprve nedávno.
Zatím se doporučuje zadat IP adresu pomocí parametru ip a do URI uvést hostname. S tím se mi Linux-2.6.29 pokusí přípojit na server přes IPv6.
Zadavat in6_addr=fec0::2 a v URI mit hostname z /etc/hosts (kde je neco jako fec0::2 backupserver), jsem zkousel, beze zmeny. Zitra zkusim zkompilovat to nejaktualnejsi jadro, jake je (normalne vzdy pouzivam jadra primo z CentOSu) a pak kdyztak napisu vysledek.
Tiskni Sdílej: