David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Zdravim,
mam problem - dva stroje s CentOS 5.3 + na obou cerstve zkompilovanou Sambu 3.3.3, na jednom je sdilen adresar /zalohy/backup jako sdileni s nazvem "backup" a druhem bych tento adresar chtel pripojit. Pri pouziti IPv4 adresy je vse v poradku (prikaz mount.cifs //192.168.0.240/backup /home/zaloha -o user=zaloznik), ale kdyz zadam:
mount.cifs //fec0::2/backup /home/zaloha -o user=zaloznik
dostanu chybu:
mount.cifs kernel mount options unc=///fec0::2\backup,pass=heslo,ver=1,user=zaloznik
mount error(22): Invalid argument
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
pricemz dmesg | tail rekne:
CIFS VFS: cifs_mount failed w/return code = -22
Bohuzel, google mi moc neporadil, ale kdyz ze stroje, kam chci sdileny adresar pripojit pouziji:
smbclient -L fec0::2 -U zaloznik
tak vidim spravny vypis dostupnych adresaru na prvnim stroji, takze komunikace na IPv6 zda se funguje - mam podezreni, ze se neco s IPv6 nelibi jadru/mountu, ale bohuzel vubec netusim co, takze timto zadam zkusenejsi, zda neporadi, co zkusit zmenit/naladovat. Jak asi je asi z radku vyse videt, potrebuji, aby komunikace fungovala jen nad IPv6 a co jsem cetl, tak CentOS 5 by mel byt plne "IPv6 enabled" system, proto jsem docela bezradny.
Predem diky.
Jeste dodam, na obou strojich je:
uname -r:
2.6.18-128.1.6.el5
Myslím, že to ještě nefunguje. Linuxový klient má dvě části: mount.cifs, který rozebírá parametry a překládá doménová jména na IP adresy, a jaderná implementace CIFS klienta.
Já mám sambu 3.0.30, kde mount.cifs nepobere CIFS URI s IPv6 adresou. Rovněž mám dojem, že starší jádra (jako to vaše) s tím taky měla problémy a podpora přišla teprve nedávno.
Zatím se doporučuje zadat IP adresu pomocí parametru ip a do URI uvést hostname. S tím se mi Linux-2.6.29 pokusí přípojit na server přes IPv6.
Zadavat in6_addr=fec0::2 a v URI mit hostname z /etc/hosts (kde je neco jako fec0::2 backupserver), jsem zkousel, beze zmeny. Zitra zkusim zkompilovat to nejaktualnejsi jadro, jake je (normalne vzdy pouzivam jadra primo z CentOSu) a pak kdyztak napisu vysledek.
Tiskni
Sdílej: