Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim,
mam problem - dva stroje s CentOS 5.3 + na obou cerstve zkompilovanou Sambu 3.3.3, na jednom je sdilen adresar /zalohy/backup jako sdileni s nazvem "backup" a druhem bych tento adresar chtel pripojit. Pri pouziti IPv4 adresy je vse v poradku (prikaz mount.cifs //192.168.0.240/backup /home/zaloha -o user=zaloznik), ale kdyz zadam:
mount.cifs //fec0::2/backup /home/zaloha -o user=zaloznik
dostanu chybu:
mount.cifs kernel mount options unc=///fec0::2\backup,pass=heslo,ver=1,user=zaloznik
mount error(22): Invalid argument
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
pricemz dmesg | tail rekne:
CIFS VFS: cifs_mount failed w/return code = -22
Bohuzel, google mi moc neporadil, ale kdyz ze stroje, kam chci sdileny adresar pripojit pouziji:
smbclient -L fec0::2 -U zaloznik
tak vidim spravny vypis dostupnych adresaru na prvnim stroji, takze komunikace na IPv6 zda se funguje - mam podezreni, ze se neco s IPv6 nelibi jadru/mountu, ale bohuzel vubec netusim co, takze timto zadam zkusenejsi, zda neporadi, co zkusit zmenit/naladovat. Jak asi je asi z radku vyse videt, potrebuji, aby komunikace fungovala jen nad IPv6 a co jsem cetl, tak CentOS 5 by mel byt plne "IPv6 enabled" system, proto jsem docela bezradny.
Predem diky.
Jeste dodam, na obou strojich je:
uname -r:
2.6.18-128.1.6.el5
Myslím, že to ještě nefunguje. Linuxový klient má dvě části: mount.cifs, který rozebírá parametry a překládá doménová jména na IP adresy, a jaderná implementace CIFS klienta.
Já mám sambu 3.0.30, kde mount.cifs nepobere CIFS URI s IPv6 adresou. Rovněž mám dojem, že starší jádra (jako to vaše) s tím taky měla problémy a podpora přišla teprve nedávno.
Zatím se doporučuje zadat IP adresu pomocí parametru ip a do URI uvést hostname. S tím se mi Linux-2.6.29 pokusí přípojit na server přes IPv6.
Zadavat in6_addr=fec0::2 a v URI mit hostname z /etc/hosts (kde je neco jako fec0::2 backupserver), jsem zkousel, beze zmeny. Zitra zkusim zkompilovat to nejaktualnejsi jadro, jake je (normalne vzdy pouzivam jadra primo z CentOSu) a pak kdyztak napisu vysledek.
Tiskni
Sdílej: