Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Mám problém s wifi síťovou kartou EDIMAX-už ani nevim co..., a používám driver z jadra, modul s nazvem rt61pci. Síťovku jsem normálně zkonfiguroval, vše OK. Občas se mi ale stane, že po bootu je jméno rozhraní wlan7 nebo wlan6 nebo ... a moje konfigurace je pro rozhraní wlan0. Nějaký nápad jak správně identifikovat zařízení, abych měl vždy wlan0 ? Možná něco s udev ?
Ubuntu 2.6.24-23-generic
udev jsem nemenil, v priloze posilam konfiguraky
promin poslal jsem udev jineho stroje .... tady je ten co resim
mozna jsem to nasel .... je to soubor /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules , kde mi udev asi pridal to zarizeni nekolikrat(se stejnym ID ale jinym jmenem), nevim proc... kdyz zrestartuju, nevytvori se ty casti v tom souboru znova ?
Áno, to je ten správny súbor. Udev by mal vytvoriť záznam v ňom len vtedy, keď nájde nové zariadenie, ktoré ešte nemá zapísané. Takže ak ten súbor prepíšeš a to zariadenie v ňom necháš hoci aj s iným názvom, tak ho udev nájde pod tým zmeneným názvom. Je zaujímave, ak Ti ho tam pridalo viackrát, lebo to nemá takto fungovať. Nerobil si náhodou zmeny MAC adresy? Alebo menil ovládače?
Jak to, ze ta karta ma pokazde jinou MAC?
NN
Taky na to koukam a nechapu... v compu mam jen dve sitovky, ethernet a wifi.
No odebral jsem ty zbyle radky od wlan0 a napsal script, kterej kazdejch 10 sekund kontroluje spojeni. Pokud ping hlasi network unreachable tak odpojim a zase pripojim modul rt61pci do jadra, coz zatim vzdy fungovalo (zjevilo se zarizeni wlan0), ale musel jsem to delat rucne. Script necham pusteny celou dobu, protoze se mi stavalo( 2-5x behem dne), ze spojeni rozpadlo a musel jsem rucne pomoci dhcp znovu zadat o adresu, to uz muze byt chyba na strane poskytovatele, nevim...
Tiskni
Sdílej: