Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
Na nové Catalyst jsem se hodně těšil. Jeden tester bety hlásil, že řeší určitý problém, který mě fakt štval. No nic, v noci jsem je natěšeně nahodil - a NIC.
Tma. Ani displej není podsvícený, nejede ani nouzový režim. Nakonec jsem nabootoval jen do texťáku, odinstaloval Catalyst, připravil jádro na novou instalaci (make mrproper, cloneconfig, modules_prepare, clean), abych to udělal důkladně, znova nainstaloval, ale opět totéž.
grep -e EE /var/log/Xorg.0.log
vyhodil:
loading Extension MIT-Screen-Saver.
Už při instalaci jsem si všiml nějakého problému, kdy instalátor psal, že nemůže vytvořit
/usr/X11R6/lib/modules/dri/fglrx_dri.so - File exists
A to psal i tehdy, když jsem to odstranil (nevím, proč to psal)...
Kartu mám každopádně podporovanou. Škoda, že jsem z texťáku nezkusil startx, co by to napsalo, asi to udělám.
Detaily:
Linux 2.6.27.21-0.1-pae i686 OpenSuSE 11.1 ATI Mobility Radeon HD 2400 XT (Radeon R600) X.org 7.4 X.Org X Server 1.5.2 Release Date: 10 October 2008 X Protocol Version 11, Revision 0 Build Operating System: openSUSE SUSE LINUX Current Operating System: Linux notebook 2.6.27.21-0.1-pae #1 SMP 2009-03-31 14:50:44 +0200 i686 Build Date: 27 February 2009 02:03:33PM
Na jaké distribuci? No jo, výkon je nižší a nižší s každou novou verzí - loni touto dobou jsem měl 3600 fps, dnes tak tak 1000, i když glxgears asi nebude ten nejlepší benchmark. Mělo jít o řešení neskutečně pomalého resize oken a maximalizace při zapnutých efektech. Moc jsem tomu sice nevěřil, ale když on o tom tak nadšeně psal...
Mám SuSE, ale na druhou partišnu jsem nahodil Ubuntu, ze zvědavosti. V openSuSE mám kompozitní KWin, protože Compiz je tam nesnesitelně pomalý. V Ubuntu, na tomtéž stroji se stejnými Catalyst, ale Compiz jede jak z praku, včetně resizů a maximalizace! Tak ať mi kluci z KDE netvrdí, že to není chyba KDE, ale ovladačů ATI. V Gnome to prostě frčí. Toť vše. Jestli to opraveno není, tak nic řešit nebudu no.
Ještě k tomu výkonu. O ten mi "moc" nejde. Hhlavní je, že už mi u trošku prudšího pohybu myší nezmrznou Xka, jak tomu bylo loni.
Nevím, prostě v tom Ubuntu s Gnome to jede ohne Problem (například i kolega, co má starší noťas s Radon 7500 či co, má pod Ubuntu s radeon ovladačem 3D efekty, pod SuSE s KDE 4 si ani neškrt.). Zajímavé na tom je, že stejné kousání je i při obnově okna z panelu, jako prostě otevření minimalizovaného okna. Jak u Compizu, tak komp. Kwin. JENŽE. Když jsem v Kwin nastavil takovou blbost, jako je "Zachovat miniatury oken" na "Vždy", tak obnova je okamžitá. Seká se tehdy, když tam je "pro zobrazená okna". Jen ta maximalizace, resize. :( Čekat nějakých 5 let, než pojede RadeonHD i na moji kartě se vším všudy, nepůjde, to ten notebook už bude mít jinou funki než pracovní. Tytéž problémy s resize hlásí i lidi s Nvidií. Vybírat notebook je o to těžší.
Takže nikdo nic? Jedou někomu na rozevřené Zuzaně?
No já to zkusím později znova nahodit, teď mám 9.3. Jen mě spíše zajímá, jestli je tím postiženo více uživatelů SuSE, tedy jestli je tady někdo, kdo má openSuSE 11.1 a 9.4 AC.
Tiskni
Sdílej: