Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Na nové Catalyst jsem se hodně těšil. Jeden tester bety hlásil, že řeší určitý problém, který mě fakt štval. No nic, v noci jsem je natěšeně nahodil - a NIC.
Tma. Ani displej není podsvícený, nejede ani nouzový režim. Nakonec jsem nabootoval jen do texťáku, odinstaloval Catalyst, připravil jádro na novou instalaci (make mrproper, cloneconfig, modules_prepare, clean), abych to udělal důkladně, znova nainstaloval, ale opět totéž.
grep -e EE /var/log/Xorg.0.log
vyhodil:
loading Extension MIT-Screen-Saver.
Už při instalaci jsem si všiml nějakého problému, kdy instalátor psal, že nemůže vytvořit
/usr/X11R6/lib/modules/dri/fglrx_dri.so - File exists
A to psal i tehdy, když jsem to odstranil (nevím, proč to psal)...
Kartu mám každopádně podporovanou. Škoda, že jsem z texťáku nezkusil startx, co by to napsalo, asi to udělám.
Detaily:
Linux 2.6.27.21-0.1-pae i686 OpenSuSE 11.1 ATI Mobility Radeon HD 2400 XT (Radeon R600) X.org 7.4 X.Org X Server 1.5.2 Release Date: 10 October 2008 X Protocol Version 11, Revision 0 Build Operating System: openSUSE SUSE LINUX Current Operating System: Linux notebook 2.6.27.21-0.1-pae #1 SMP 2009-03-31 14:50:44 +0200 i686 Build Date: 27 February 2009 02:03:33PM
Na jaké distribuci? No jo, výkon je nižší a nižší s každou novou verzí - loni touto dobou jsem měl 3600 fps, dnes tak tak 1000, i když glxgears asi nebude ten nejlepší benchmark. Mělo jít o řešení neskutečně pomalého resize oken a maximalizace při zapnutých efektech. Moc jsem tomu sice nevěřil, ale když on o tom tak nadšeně psal...
Mám SuSE, ale na druhou partišnu jsem nahodil Ubuntu, ze zvědavosti. V openSuSE mám kompozitní KWin, protože Compiz je tam nesnesitelně pomalý. V Ubuntu, na tomtéž stroji se stejnými Catalyst, ale Compiz jede jak z praku, včetně resizů a maximalizace! Tak ať mi kluci z KDE netvrdí, že to není chyba KDE, ale ovladačů ATI. V Gnome to prostě frčí. Toť vše. Jestli to opraveno není, tak nic řešit nebudu no.
Ještě k tomu výkonu. O ten mi "moc" nejde. Hhlavní je, že už mi u trošku prudšího pohybu myší nezmrznou Xka, jak tomu bylo loni.
Nevím, prostě v tom Ubuntu s Gnome to jede ohne Problem (například i kolega, co má starší noťas s Radon 7500 či co, má pod Ubuntu s radeon ovladačem 3D efekty, pod SuSE s KDE 4 si ani neškrt.). Zajímavé na tom je, že stejné kousání je i při obnově okna z panelu, jako prostě otevření minimalizovaného okna. Jak u Compizu, tak komp. Kwin. JENŽE. Když jsem v Kwin nastavil takovou blbost, jako je "Zachovat miniatury oken" na "Vždy", tak obnova je okamžitá. Seká se tehdy, když tam je "pro zobrazená okna". Jen ta maximalizace, resize. :( Čekat nějakých 5 let, než pojede RadeonHD i na moji kartě se vším všudy, nepůjde, to ten notebook už bude mít jinou funki než pracovní. Tytéž problémy s resize hlásí i lidi s Nvidií. Vybírat notebook je o to těžší.
Takže nikdo nic? Jedou někomu na rozevřené Zuzaně?
No já to zkusím později znova nahodit, teď mám 9.3. Jen mě spíše zajímá, jestli je tím postiženo více uživatelů SuSE, tedy jestli je tady někdo, kdo má openSuSE 11.1 a 9.4 AC.
Tiskni
Sdílej: