Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
#!/bin/sh export PATCH_TO_KERNEL=yes make-kpkg clean make-kpkg --config=menuconfig --revision=Custom.1.0 kernel_imagea vyplivne ti to deb balíček tvýho jádra. Ale samozřejmě dost lidí volí pohodlí předkompilovanýho proč ne. A z pohledu tvýho aktuálního problému je zcela irelevantní jestli použiješ distribuční (rychlejší testování), nebo vlastní. Vlastní jádro by mohlo být z pohledu ATI karty zajímavý v případě že by sis drm a radeon moduly dokompilovával do staršího jádra ručně z gitu (poslední verze), pak je vlastní přeložený jádro výhodou páč máš spolu s tím i potřebný hlavičkový soubory a máš jistotu že je to kompilovaný stejnou verzi gccčka a tak.
Section "ServerLayout" Identifier "Simple Layout" Screen 0 "ati-Screen" 0 0 EndSection Section "Monitor" Identifier "ati-Monitor" Option "VendorName" "ATI Proprietary Driver" Option "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor" Option "DPMS" "true" EndSection Section "Device" Identifier "ati-Device" Driver "radeon" Option "AccelMethod" "exa" Option "DRI" "on" EndSection Section "Screen" Identifier "ati-Screen" Device "ati-Device" Monitor "ati-Monitor" DefaultDepth 24 EndSection Section "DRI" Group "video" Mode 0666 EndSection
Takovej konfigurák mam zálohovanej já, pro inspiraci ...
Section "ServerLayout" Identifier "Simple Layout" Screen 0 "ati-Screen" 0 0 EndSection
Ať s Mandrivou nebo Gentoo jsem tu samou grafiku rozcházel spolehlivě, mam ji v r51e. Teď jedu taky na radeonu. Jako základ beru mít dobře nalinkovaný /usr/src/linux a nechat balíčkovací systém pracovat = nemusel jsem nic řešit ...
Teď tam vidim radeon u vás v logu ... zarazilo mne fb modul, ale u sebe ho mam taky. Mimo to já zkoušim grafiku přes chromium, mam cca 50fps při běhu (=to mi stačí ke spokojenosti), video výstup používam xv. Ohledně verzí mam x11-base/xorg-server-1.5.3-r5, x11-base/xorg-x11-7.4, x11-drivers/xf86-video-ati-6.12.2, x11-proto/dri2proto-1.99.3, kernel 2.6.28-gentoo-r1.
Co je chromium ...
# eix chromium [U] games-action/chromium Available versions: 0.9.13.3 ~0.9.14 {mixer nls sdl} Installed versions: 0.9.12-r6(23:07:56 17.1.2009)(qt3 sdl vorbis) Homepage: http://chromium-bsu.sourceforge.net/ Description: Chromium B.S.U. - an arcade gamea k video výstupu ...
$ mplayer -vo help MPlayer SVN-r28450-4.1.2 (C) 2000-2009 MPlayer Team CPU: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU P8600 @ 2.40GHz (Family: 6, Model: 23, Stepping: 6) Dostupná video rozhraní: xv X11/Xv x11 X11 ( XImage/Shm ) xover General X11 driver for overlay capable video output drivers gl X11 (OpenGL) gl2 X11 (OpenGL) - multiple textures version sdl SDL YUV/RGB/BGR renderer (SDL v1.1.7+ only!) fbdev Framebuffer Device fbdev2 Framebuffer Device svga SVGAlib aa AAlib caca libcaca v4l2 V4L2 MPEG Video Decoder Output directfb Direct Framebuffer Device dfbmga DirectFB / Matrox G200/G400/G450/G550 null Null video output xvmc XVideo Motion Compensation mpegpes MPEG-PES to DVB card yuv4mpeg yuv4mpeg output for mjpegtools png PNG file jpeg JPEG file gif89a animated GIF output md5sum md5sum of each frame
Option "AccelMethod" "exa"Restartovat Xka a uvidi jetsli se to nezlepsi
Tiskni
Sdílej: