Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tak jsem se u svého zaměstnavatele (státní organizace) snažil pro update redakčního systému a našeho helpdesku doporučovat řešení s GPL . Dostalo se mi reakce, že to prý ne, že je to bezpečnostní riziko. To mě docela zmátlo, vždyť svobodný software používají v různých zemích i orgány státní správy.
Můžete mi prosím někdo sdělit, jestli existuje nějaký rozumný důvod považovat svobodný software za bezpečnostní riziko pro státní správu??? Rád bych měl nějaké argumenty pro "obhajobu", která bude v pátek (24.4.). Díky.
Nechci ti brat nadseni do prace, ale ve statni sprave rozhoduji o vyberu SW uplne jine veci nez bezpecnost. Ta nejdulezitejsi otazka toho kdo rozhoduje o nakupu vypada asi nejak takhle. "" A kdyz od vas XYZ software koupime, co z toho budu mit ja? "" Vetsinou z toho vypadne nejaky kus HW treba notebook nebo dovolena. To se totiz narozdil od uplatku v penezich neda trestne stihat, je to proste bonus zakaznikovy za uskustecneny obchod.
Můžete mi prosím někdo sdělit, jestli existuje nějaký rozumný důvod považovat svobodný software za bezpečnostní riziko pro státní správu???Nie. To by si sa mal spýtať tých, čo to tvrdia.
Radu sice nemam, ale zajimalo by me jak jsi dopad tak potom napis dik
Děkuji za všechny reakce. O způsobu výběru softwaru ve státní správě si iluze nedělám, ale chtěl jsem si být jistější, že podobný argument proti GPL je opravdu mimo mísu.
Zkusím najít nějaké reference o open-source projektech jinde ve státní správě, abych to mohl zítra použít jako argument (kdo ví, co se dozvím, jako protiargument a pak dám vědět, jak to dopadlo.
PH
http://www.root.cz/clanky/europsky-parlament-sa-postavil-za-open-source/
skuste si toto aspon zbezne precitat, ked to stihnete do tej dnesnej porady
Díky všem za reakce a za odkazy na další informace. Je mi jasné, že se ozývám dost s křížkem po funuse, ale aspoň pro pořádek. Na zmíněnou poradu jsem si sice nachystal narychlo stažené články o podpoře opensource u státních správ u nejmíň dvou zemí, ale diskuse se točila hlavně kolem hlavního tématu, tj. helpdesků a na nějaké připomínky ohledně GPL v předmětné zprávě vůbec nepřišla řeč. Nejspíš to bude tak, jak nastiňují hned první odpovědi na můj původní dotaz - všechno už je rozhodnuté... PH
Tiskni
Sdílej: