Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Dobry den.
Jestli by nebylo jednodussi aby openvpn fungovalo jako bridge a ne jako soustava routeru.
Pak by jenom bylo poteba dat si bacha, aby neexistovali v obou sitich stroje se stejnou ip adresou.
marek
To jsou VPN od O2 do kterych nemame pristup.
A co vam brani protahnout tim jeste jednu vpn, ktera bude prepinat?
Muzete ji udelat klidne bez autentifikace a bez sifrovani, pokud mate strach z rezie.
Muzete omezovat provoz vsesmerovych dotazu pomoci ebtables a iptables a tim udrzet neproduktivni provoz na rozumne vysi.
Asi je take rozumne zakazat stp.
Jedine co je nutne ohlidat je MTU.
Vse by bylo transparentni a bez nejakych vetsich hacku (snad jen ty jine masky siti).
marek
Čisté řešení je domluvit se sítí B, ať nepoužívá vaše adresy. Pokud domluva není možná, tak se připravte na ošklivé hacky, které možná udělají více škody než užitku.
Například si mezi sítě postavte stroj, který budě překládat adresy podle toho, z které strany packet přijde.
Tohle prave potrebujeme,ale nevim jak to presne realizovat.
Jak vám radili na cz.comp.linux, musíte použít bezstavový překlad adres. Zkuste ten NETMAP. Případně NOTRACK a SNAT/DNAT. Nezapomeňte hlídat příchozí a odchozí rozhraní a udělat výjimku pro packety doručované lokálně. A taky je třeba označit si pozměněné packety, abyste po přepsání adresy mohl je podle značky přesměrovat do správného rozhraní (ip rule a alternativní směrovací tabulka)
Konkrétní příkaz vám asi nikdo nenapíše, to si musíte vyzkoušet a odladit sám, protože nikdo taková zvěrstva jen tak někdo nedělá a ani v hlavě nenosí, jak se zachová linuxový packetový filtr.
Takový návrh:
# odchozí provoz iptables -t mangle -I PREROUTING -i VNITŘNÍ_ROZHRANÍ -d 192.168.33.0/24 -j MARK --set-mark 1 iptables -t nat -I PREROUTING --mark 1 -j NETMAP --to-address 10.0.0.0.0/24 ip rule add fwmark 1 table 100 ip route add default to dev VNĚJŠÍ_ROZHRANÍ table 100
Ještě je třeba si dodělat příchozí provoz, kde asi není nutné čachrování s náhradními směrovacími tabulkami. A udělat si výjimky pro lokální doručování.
Podle meho nazoru je mozne je vyselektovat podle cilove IP a premaskovat je pred smerovanim do tunelu.
iptable -t nat -A PREROUTING -s $IPA -d $IPB -j SNAT --to-source $IPC
a pak je podle te nove IP nasmerovat do tunelu:
iptables -A FORWARD -s $IPC -o tun0
a pri ceste spatky to udelat naopak.
mozna kravina,
NN
Tiskni
Sdílej: