Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Xubuntu vyžaduje minimálně 192 MB RAMky, doporučeno je minálně 256 MB.
Pokud jde o instalaci, tak Debian určitě půjde. Pak si musíte vybrat aplikace, které nesežerou veškerou paměť. Například Firefox se 128 MB fyzické paměti asi nebude to pravé. Tam bych vsadil na Operu nebo něco stabilnějšího nad Webkitem. Na komplexní desktopové prostředí bych se vybodnul, stačilo by něco, co umí Freedesktop.org menu.
Samozřejmě otázka je, jestli má smysl se s tím dělat. Aby vám pak neřekli, že si tam děti nemůžou nainstalovat upirátěné hry pro Windows. Pak bych jim to dal bez systému, ať si je tam nainstalují sami (pokud nemáte volné licence na Windows XP).
Enlightenment 17 není moc náročný.
Nic ve zlém, ale osazenstvo školní družiny a vím to moc dobře (8-létá potvůrka) zajímá jen jediná věc. Co se bude hrát. Takže sice bohužel, ale doporučoval bych spíše *DOS a několik her typu Pacman apod. To dle mé zkušenosti udělá nejvíce radosti a ráno a odpoledne se to nezastaví. Nebo Linux s podporou *DOSu, ale to občas není ono. A hlavně kdybych se mohl přimluvit za lepší monitory, ty hrůzy 14" - 15" co kolikrát (i ve školkách) mají je strašné a pak mají oči jako králíci. A družinářky většinou neumí ani Windows, tak pozor na údržbu . Hezký den.
Tiskni
Sdílej: