Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Mohl by mi někdo poradit..
Jsem s linuxem začítečník a tak jsem nainstaloval linux na můj notebook.. Plně jsem zprovoznil všechen hardwere ALE tím že mám na PC i windows jsem zadal instalace mimo windows... Nechci si smazat windows.. A při instalaci jsem si neuvědomil že když zadávám využívané místo linuxem je to využívané místo na HDD celkem.. prostě že nebudu na linuxu moci ukládat více než-li 3 GB dat... To je problém... Jsem DOWNLOADER a pořád si něco dávat na FLAH DISC a pak do winows to nejde. ( VE winows mi nejede INTERNET..)
Proto mám dotaz jak zvětšit místo využívané linuxem z mého HDD?
Není jednodušší prostě připojit Windowsovský oddíl k linuxu? Data byste ukládal přímo na windows oddíl a nemusel šachovat jak magor s flashdiskem.. Jestli tomu nerozumíte, hoďte sem co máte za distro a výpis příkazů df a cat /proc/partitions.
Souborový systém 1K bloků Použité Volné Uži% Mounted on
/host/ubuntu/disks/root.disk
6728592 4611888 1774908 73% /
tmpfs 1554724 0 1554724 0% /lib/init/rw
varrun 1554724 120 1554604 1% /var/run
varlock 1554724 0 1554724 0% /var/lock
udev 1554724 2908 1551816 1% /dev
tmpfs 1554724 12 1554712 1% /dev/shm
/dev/sda1 312568640 38308620 274260020 13% /host
lrm 1554724 2004 1552720 1% /lib/modules/2.6.27-11-generic/volatile
No tady.... a to cat /proc/partitions
makot@ubuntu:~$ cat/proc/partitions
bash: cat/proc/partitions: No such file or directory
Podle toho výpisu to vypadá, že Windows oddíl už máte k Linuxu připojen (Ubuntu to ostatně dělá automaticky), tak jen zkuste otevřít adresář /host měl by tam být windowsovský disk C:
Teď stačí jen zjistit jestli je tam povolený zápis.. Hodil by se ještě jeden výpis
sudo cat /etc/fstab
ubuntu
makot@ubuntu:~$ sudo cat /etc/fstab
[sudo] password for makot:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
/host/ubuntu/disks/root.disk / ext3 loop,errors=remount-ro 0 1
/host/ubuntu/disks/boot /boot none bind 0 0
/host/ubuntu/disks/swap.disk none swap loop,sw 0 0
Jak na to??? eště jednou a česky prosím....
To je zvláštní, že adresář "/host" ve výpisu není a přitom jej df detekuje..
Můžu se zeptat co je v adresáři /host ? Koukal jsi se tam?
no je tam..: BOOT, config.msi ducument and settings , intel , program data, program files , recycle bin, system volume information, uubuntu, users, windows, windows.old , autoexec.bat, bootmgr, bootsect.bak , config.sys, hiberfil.sys. pagefiles.sys , wubildr, wubildr.mbr
Snad sem nic nezapoměl
)
jinak tadyv příloze
podle všeho je v adresáři /host připojen přímo disk C: od Windows, jak jsem se domníval. Dole je i napsané volné místo 261 GB.
Zkus tam nahrát nějaký soubor, jestli je tam povolený zápis.
Možná by ještě pomohl výpis příkazu "fdisk -l /dev/sda"
makot@ubuntu:~$ fdisk -l /dev/sda
/dev/sda nelze otevřít.
makot@ubuntu:~$
makot@ubuntu:~$
Todle??
sorry mělo to být "sudo fdisk -l /dev/sda"zapomněl jsem že máš ubuntu
makot@ubuntu:~$ sudo fdisk -l /dev/sda
[sudo] password for makot:
Disk /dev/sda: 320,0 GB, 320 072 933 376 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 38 913
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Identifikátor disku: 0xcbe0c7b9
Zařízení Zavádět Začátek Konec Bloky Id Systém
/dev/sda1 * 1 38913 312568641 7 HPFS/NTFS
makot@ubuntu:~$
Podle tohoto výpisu (a nejen tohoto) to vypadá, jako by linux běžel přímo z disku Windows, ne na samostatné partition. Tam by možná bylo i jednoduché změnit velikost, ovšem takhle jsem dualboot nikdy neprovozoval. Každopádně, podle všeho linux automaticky připojil disk C: do adresáře "/host" takže cokoliv nahraješ do toho adresáře, bude přístupné i pod Windows a naopak.
Je tu ovšem jen jeden zádrhel, a to ten že je možné že adresář "/host" nemá zapnuté právo pro zápis, tedy nebude možný přenost dat Linux->Windows. To se dá zjistit třeba pokusným nahráním souboru do /host/... Když to nepůjde, lze disk připojit znovu...
Dekuji moc... (Matláku)
ale jak mužu instalovat věci na linux jako linux hry kdyz muzu zabrat jen 3 GB?
V možnostech balíčkovače by měla být i možnost nainstalovat program (či hru) do vlastního umístění.. Možná bude nutné nejprve stáhnout balíček (.deb) a ten potom rozbalit někam do /host... Každopádně už tohle je špinavý workaround.
Sice by šlo pomocí dd a mkfs vytvořit nový linuxový image a ten potom připojit k fungujícímu systému, ale vzhledem k tomu že by se musel připojovat jako /usr by to byla taky pakárna..
Jedině se někoho zkušenějšího optat jak by bylo možné změnit velikost už existující image linuxového disku... myslím že klasické editory jako gparted jsou na tohle krátké..
Jiste, linux mu bezi na obraze v souboru na disku s windows. Muze si stejne tak udelat druhy takovy kontejnerovy soubor , sformatovat a pripojit pod linuxem a cpat data do nej. Pokud ho sformatuje pod vfat, tak ho bude moci cist i z widli, (pokud widle umi loopback zarizeni, coz nevim, widle mi na moje pocitace nesmeji).
Ahoj, linuxu moc nerozumim, ale pokud ti ve windows nejede net a přitom připojeni je funkcni, zkus smazat IE z registru a znova ho soustit. Mel jsem alespon takovy problem, tak ciste kdyby nahodou:
Run --> vepsat "regedit" --> otevře se okno vybrat myslím SW --> Microsoft --> Internet Explorer
nejdřív Export (to je záloha, třeba na plochu) a potom Delete
a pak ho prostě znovu spustíš z nabídky --> tím se zcela obnoví pův. nastavení
Za pokus to stojí, good luck
Ani bych se nedivil kdyby to byl původní problém. Dneska nainstaluje linux i člověk, co nepříliš dobře rozumí i pojmu "disk C:"
Ale jen tak dál, vykašlete se na IE a Windows a přejděte na linux
Tiskni
Sdílej: