Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Zdravím, nedávno jsem tady řešil, že Catalyst 9.4 nejdou nainstalovat do openSuSE 11.1 (dotyční si vzpomenou :)). Nainstaloval jsem je bez problému do Ubuntu 8.10 (zkouším ho na druhé partišně), Gnome+Compiz na rozdíl do KDE+Compiz frčelo. Včetně resizů i obnovení minimalizovaného okno a maximalizace. Teď jsem upgradoval na Ubuntu 9.04 a Compiz+GNOME je naprosto stejně nesnesitelně pomalé jako KDE+Compiz (resize, maximalizace). Ono to v ovladačích ATI teda nebude... Nevíte někdo, jakou verzi Compizu mělo předchozí Ubuntu a jestli ho jde nahodit místo novějšího do Ubunutu 9.04? Jestli to nejde, nahodím zpět 8.10, ta pomalost omezuje v práci. :/
Já fakt nevím, kde hledat příčinu. Xka? To bych neřekl. V KDE ten problém přetrvává dlouho, co ho používám. V Ubuntu 8.10 to fachčí a navíc openSuSE 11.1 a Ubuntu 8.10 mají na chlup stejnou verzi X. (X.org 7.4, X.Org X Server 1.5.2); zatímco v SuSE ty problémy jsou, v Ubuntu s Gnome ne. Xka bych do toho asi netahal. A tak samo je jedno, jestli jde o ATI, NVidii, Intel -- na netu (a v mém okolí) existuje řada příkladů, kdy to nejde ani na jedné kartě. Pak N příkladů, kdy to jede. No, jsou věci mezi nebem a zemí. Mrzí mě, že se to v Ubuntu 9.04 pomrvilo taky a že ten systém nemůžu používat.
Mně to taky přijde tak, že ten dělá to, ten ono, další jinou věc, všechno to spolu moc nejede, někdy se to protne a náhle to jede. Tenhle problém s efekty je už koloritem na spoustě fór, ale komu to náhodou jelo v 8.10, tomu to teď opět nejde, viz např. tohle.
Jedna taková zajímavost. Na tomhle notebooku jsem Ubuntu 9.04 hodil do VirtualBoxu a v něm (!) efekty jedou lépe.
Zdravím.
Mám stejný problém. Na Lenovo R500 Radeon HD 3400. Docela mě to štve, protože jsem si na vychytávky Compizu docela zvyknul u 8.10
Chtěl jsem dát ovladače 9-3 ale nejsou kompatibilní s tím novým xorg viz. stránky Ubuntu. Po pátrání jsem zjistil, že to není problém jen Ati ale i ostatních grafik.
Doufám, že to odstraní nějakou aktualizací...
Jinak pokud by měl někdo nějaký tip jak pomoct, budu moc rád.
Díky
Jo... u mne to chodilo na Ati Radeonu rychle jeste na Ubuntu 9.04 beta. Bohužel jakmile to přešlo na defu, tak se to straaaaaaašně zpomalilo. Zatím na to žádný nápad nemám (jedině downgrade zpátky na betu . Nevím, jestli se to nezpomalilo už v posledních aktualizacích před ofic. vydáním, ale fakt to cca 14 dní před vydáním jelo dobře a svižně.
Tak záhada je tak trochu vyřešena (proč ten problém nebyl v 8.10, teď v 9.04 je, ale přitom v openSUSE a jinde se stejným X.org jako v 8.10 problémy byl). Ubuntu asi fakt vydalo vlastní patch, jenomže od něj teď upustili.
the issue also occured with Xorg 1.5 (which is true) and that Ubuntu probably patched Xorg 1.5 to avoid this issue (which is also true). Distributions with unpatched Xorg 1.5 also displayed the delay issue you are seeing now (e.g. ArchLinux).
The fact is that Ubuntu dropped these patches on Jaunty, because they caused problems with KDE. They also flashed harmless noise on Gnome whenever you restored a window, but few people cared about that.
Mimochodem je dobře, že ten problém teď postihl Ubuntisty. Aspoň se s tím něco začne dělat na více frontách. Jak prolézám ta fóra, tak nářků je víc než dost. Že jde patch napsat a vypustit, víme. Jako dobrovolně stažitelný balík by nikomu neublížil. Horší je, že mi to nikdo neopraví na openSuSE. :-/ Čekám na Godota.
Tiskni
Sdílej: