Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na mém nově nainstalovaném ubuntu jsem si udělal při instalaci 2 šifrované oddíly pro swap a home. Nyní musím při každém bootu zadávat heslo. Nešlo by udělat, že pokud bude během bootu přopojen flash disk, tak to vezme klíče z něho a pokud ne tak se to zeptá na heslo? Klíče vyrobit umím, ale vždy mi šlo jen jedno - buď klíče z flash disku nebo jen heslo, pokud jsem měl nastaveny klíče z flash disku a ten nebyl připojen zhavarovalo to. Další problém je připojování swapu, ten se připojuje už v initrd a na crypttab kašle. Co s tím?
V crypttabu se uvadi i misto ulozeni klice:
key=value
Takze nevidim problem ho ulozit na flash
a odskouset.
NN
Jak jsem již psal: initrd při připojování swapu IGNORUJE CRYPTTAB, takže v tom problém vidím. Home oddíl není problém takhle dešifrovat ale swap nejde.
paranoid:~# cat /usr/share/initramfs-tools/scripts/local-top/cryptroot #!/bin/sh # # Standard initramfs preamble # prereqs() { # Make sure that cryptroot is run last in local-top for req in /scripts/local-top/*; do script=${req##*/} if [ $script != cryptroot ]; then echo $script fi done } case $1 in prereqs) prereqs exit 0 ;; esac #begin echo loading modules modprobe aes modprobe dm-crypt modprobe xts modprobe lrw modprobe sha echo loaded echo debug shell 1 /bin/sh echo opening swap cryptsetup luksOpen /dev/hda6 swap echo debug shell 2 /bin/sh echo trying to resume resume /dev/mapper/swap echo debug shell 3 /bin/sh echo opening root cryptsetup luksOpen /dev/hda1 root echo debug shell 4 /bin/sh exit 0Potom update-initramfs -u. Příkazy pro načtení klíče z flashky si tam musíš dopsat sám, nevím, jaké jsou, já zadávám heslo klávesnicí. Debug shelly doporučuji ponechat, hodí se, pokud se něco po*** a člověk potřebuje zjistit, co se stalo.
Tiskni
Sdílej: