Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Ahojte, mam notes HP 6735s s amd QL-60, nastavenym aby se taktoval "Ondemand", je to fajn, jenze kdyz si treba pustim flash, tak je to viditelne trhanejsi nez kdyz natvrdo nastavim maximalni frekvenci, hledal sem neco na netu, a zjistil sem kde se daji nastavit potrebne parametry.... tak sem pridal do /etc/rc.local toto:
echo 50000 > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ondemand/sampling_rate
echo 40000 > /sys/devices/system/cpu/cpu1/cpufreq/ondemand/sampling_rate
echo 70 > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ondemand/up_threshold
echo 80 > /sys/devices/system/cpu/cpu1/cpufreq/ondemand/up_threshold
jenze, to porad neni ono, tak se ptam jestli nekdo nevyexperimentoval nejake optimalni hodnoty... dik
...viditelne trhanejsi nez kdyz... Z mých zkušeností nemá volba "ondemand" nebo jakákoliv "energii šetřící" podstatný vliv na "trhanost" flash videa. S přehledem tuto volbu přehluší kombinace parametrů jako verze flaspluginu (mám na mysli 10.0.22...), typ a verze prolížeče, verze Xorg, typ a verze distribuce GNU/Linuxu... Na určité nejmenované dustribuci a tom samém stroji ve Firefoxu a frekvenci cpu 1,6GHz se FLV trhá katastrofálně a v Seamonkey na frekvenci cpu 600MHz se trhá jen neznatelně... A to co žere výkon cpu není prohlížeč ale Xorg... Na jiné distribuci a stejném stroji není s Firefoxem problém (ale nevím jaká je tam verze Xorg, no přeinstalovávat to nebudu). A na netbooku se starší sestrou oné problémové distribuce a starší verzí flashpluginu (9.0.15...?) a neznámou verzí (v době kdy to píšu) to valí jak blesk...
má to končit ... a neznámou verzí Xorg ...
Ubuntu 9.04 64 bit, firefox, xorg 7.4, flash plugin sem stahoval asi pred 14 dny ze stranek adobe, presne uz nevim jaka to byla verze, 10.neco.neco... u me je opravdu lepsi kvalita kdyz nastavim napevno nejvetsi frekvenci, ale to zas pak strasne notes hrozne hreje..
No právě... Na ASUS eee900a (Intel Atom270, 1GB ram, no žádnej rychlík), Ubuntu 8.04, flashplugin 9.0.15... to ani netrhne, na lepším stroji s novější verzí všeho prostě problém...
ja bych videl jako reseni pouzit na flash videa asociaci na mplayer.... tak snad z tech 60% na cpu spadlo pak na 10%
Nesouhlasim. U me napr. mel velky vyznam parametr SAMPLING_RATE . Pri velke hodnote, se trhalo nejen video ale "trhana" byla i odezva celeho systemu. Dale ma smysl popremyslet o nastaveni hodnoty parametru UP_THRESHOLD.
UP_THRESHOLD mam ted 50, SAMPLING_RATE mam 40000, mensi nastavit nejde kvuli SAMPLING_RATE_MIN ktery nejde zmenit, neni mi uplne jasne co znamena tech 40000, nekde sem cetl ze to jsou milisekundy, jinde ze ta vzorkovaci frekvence je 40000 * latence prepnuti frekvence cpu...
Trošku jsem sledoval, co se děje se zdroji, hlavně vytížení CPU a viděl jsem následující varianty:
a) ff + xorg --> 35% + 50% = trhá se
b) opera + pluginwrapper + xorg --> 3% + 25% + 50% = trhá se
c) seamonkey +xorg --> 55% + 1% = netrhá se
Nedovedu určit co za tím je, zvláště divná je situace dle bodu c). Nebo dle bodu a) a b)?
Všechna pozorování na ubuntu 9.04, stejná defaultní verze xorg, ovladačů a flaspluginu...
Jinak jsem zkoušel ještě následující: epiphany, galeon - trhá se, arora - netrhá se, midori spadne...
No ja mam FF 3.0.10 v nem cca 60% bere ff a cca 25% xorg, zkousel sem FF 3.5, je to stejne... ted funguju s tim ze jsem upravil /etc/init.d/ondemand takze ted vypada takhle
#! /bin/sh
### BEGIN INIT INFO
# Provides: ondemand
# Required-Start: $remote_fs $all
# Required-Stop:
# Default-Start: 2 3 4 5
# Default-Stop:
# Short-Description: Set the CPU Frequency Scaling governor to "ondemand"
### END INIT INFO
PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin
. /lib/init/vars.sh
. /lib/lsb/init-functions
case "$1" in
start)
start-stop-daemon --start --background --exec /etc/init.d/ondemand -- background
;;
background)
sleep 60 # probably enough time for desktop login
for CPUFREQ in /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
do
[ -f $CPUFREQ ] || continue
echo -n ondemand > $CPUFREQ
done
for CPU_THRESHOLD in /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/ondemand/up_threshold
do
[ -f $CPU_THRESHOLD ] || continue
echo -n 45 > $CPU_THRESHOLD
done
for CPU_SAMPLING_RATE in /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/ondemand/sampling_rate
do
[ -f $CPU_SAMPLING_RATE ] || continue
echo -n 45000 > $CPU_SAMPLING_RATE
done
;;
restart|reload|force-reload)
echo "Error: argument '$1' not supported" >&2
exit 3
;;
stop)
;;
*)
echo "Usage: $0 start|stop" >&2
exit 3
;;
esac
a je to celkem pouzitelne...
Tiskni
Sdílej: