Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Zdravím všechny, může mi někdo vysvětlit krok za krokem, jak rozchodit vzdálný přístup (vzdálený desktop) na Mandrivě? Zkoušel jsem všechno možný, ale vše buď funguje napůl nebo vůbec. Zjistil jsem, že tohle je problém Mandrivy - ostatní distribuce jsou OK. Zkoušel jsem:
VNC - sice funguje, ale rozpadá se obraz a barvy a je to strašně pomalé i na lokální LAN (100Mb). Navíc dělá dvojitý obraz, takže dochází k posunu textu cca o 1 mm. Viz obrázek.
krfb - to samé co vnc, jen se mi nepdařilo zapnout to jako službu - je mi na nic, když potřebuji uživateli provést servis a hodinu mu vysvětlovat jak zapnout krfb
xrdp - server běží, port se otevře, ale při přihlášení z jiného linuxového stroje se otevře okno a pak hned zmizí - v logách není žádný záznam
Freenx - server běží, je nakonfigurovaný na nomachine klienta. Po připojení z nomachine klienta to neustále padá na autentizaci. Klíč jsem nakopíroval do domovského adresáře a podadresáře .ssh - nic. Nepomohlo. freenx jsem instaloval s volbou pro nomachine klienta. SSH server mi běží, ssh připojení mi funguje (připojím se jako ssh -l user 192.168.x.x a jedu.
Tigt VNC - je na nic - blbě se ovládá okno s relací a pokud vím, neumí přenáše obsah clipboardu.
Takže jestli máte někdo nějaké zkušenosti, uvítám je. Zajímalo by mě hlavně nastavení vnc a NX klienta.
Údajně je možné připojit se přímo do X11 session, ale to nevím jak. Potřebuji se připojit do stávající session a společně s uživatelem řešit záležitosti. Najde se někdo, kdo by byl schopen to vysvětlit step by step? Děkuji
Psal jsem, že to je na 100Mb vnitřní síti ...
ja taky
Včera jsem "objevil" x11vnc a zatím fungovalo ze všeho nejlíp. Nevíte, jak ho nastavit, aby běželo jako služba? Abych na jiném PC spustil nějaký vnc viewer a zadal heslo a pak už mohl pracovat. Umí to nějakou kompresi?
Tiskni Sdílej: