Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý večer,
Potřeboval bych poradit na linuxu gentoo mi jede FTP server kde mam v MySQL databázi uživatellský jmena a hesla na který se juzři přihlašujou. Program WinSCP má nějaký protokol SFTP a tvrdí o něm že je to zabezpečené připojení (SSH-2). Pokud se ale ti co mam v databízi snaží připojit přes SFTP napíše to přístup odepřen a chce to heslo i když ho dáte správně stejně to odepře přístup. Normal FTP protokol ale jde v pohodě. Když se přes WinSCP přihlašuju jako root protokol SFTp jde v pohodě nejde jen těm co mam v databázi. Prosím o radu děkuji.
Přes roota to jde, to jsem z toho jelen
Vas SSH server nenacita hesla z db, podival bych se na nastaveni SSHd a PAM.
Sem koukal do configuráku sshd.conf a mam tam všechno zakomentovaný až na řádky Protokol 2, PasswordAuthentication no, UsePAM yes, Subsystem sftp <cesta ktera se mi nechce psát>. Ale nikde jsem tam nenašel kde bych definoval odkud má brát ty hesla.
sshd
server, a ten máte zřejmě nakonfigurován tak, aby ověřoval jména a hesla pouze pro uživatele zadané v systému – tady přes /etc/passwd
nebo přes PAM
či NSS
(proto funguje přihlášení pod root
em – to je normální systémový uživatel). Potřebujete tedy například, nakonfigurovat PAM
(pokud jej používáte), aby ověřoval jména a hesla i v té vaší databázi. Zároveň doporučuju zabezpečit přístup těchto uživatelů tak, aby mohli používat jen SFTP
(např. scponly
nebo něco podobného) – pokud jim jen normálně povolíte přes PAM přihlášení k sshd
, budou se moci i přihlásit do shellu a např. spouštět na systému programy. Server samozřejmě jde zabezpečit tak, aby tohle nebyl žádný problém, ale pokud jste s tím při návrhu serveru a konfiguraci softwaru nepočítal, je dost možné, že máte v systému nějaké skuliny, které nemůže zneužít uživatel připojený přes FTP
nebo SFTP
, ale uživatel přihlášený lokálně do shellu už by je zneužít mohl.
Aháá děkuji za vysvětlení. Asi jsem celou dobu zkoušel blbosti. Šlo mi hlavně o to aby ti jůzři co mam v dadábázi měli nějaký zabezpečený spojení vyzkoušel jsem tedy tento návod. http://baz.bluedot.cz/2007/07/02/proftpd-ssl-howto/. Kupodivu funguje tak že když si v total commenaderu nastavim připojení na FTP a zaškrtnu SSL a dam lokální adresu serveru tak je všechno v pohodě připojíse a má zámeček jako že jsem na šifrovanym FTp, ted ale, když dam veřejnou adresu toho serveru tak mi nahlásí že nemůže vylistovat seznam souborů a dělá to i filezila. posim pomoc dkuji. Už jsem skoro u cíle jen tohle vyřešit ...btw: passivní režim nepomáhá a když dam připojení na FTp bez SSL tak jde vše v pohodě
Tiskni
Sdílej: