Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vím, že už se tady toto téma v různých podáních párkrát řešilo, ale pořád nemohu najít řešení pro mé účely - dokážete někdo poradit software pro tvorbu prezentovatelných diagramů? Konkrétně mi jde o vytváření map rozlehlých sítí, ale třeba i organizaci zapojení serverů v racku.
Samozřejmě preferuji editor běžící pod Linuxem, ale není to úplně nutnou podmínkou. Vím, že zde existují programy jako Dia, Kivia a podobné, jejich problém, ale je, že bohužel neobsahují vzhledné knihovny obrázků, které by se daly prezentovat... Na vytváření vlastní knihovny nejsou lidé ani čas.
Již delší dobu pátrám, v jakém sw jsou vytvořeny tyto diagramy, protože se s nim setkávám celkem často a odpovídají mým představám:
Multiple ISP firewall
How to Build a redundant iSCSI based Xen solution
Nicméně pan google mi ne a ne odpovědět. Najde se někdo mezi vámi?
Řešení dotazu:
dia
NN
Údajně velmi dobrý nástroj má CISCO. Pro ty, kteří byli účastníky jejich školení, je zadarmo. Zadara je určitě ke stažení (trial???). Samozřejmě nejlépe budou podpoporovány CISCO zařízení.
som sice ciskac, ale o nicom takom neviem. jedine co je, je sietovy simulator, ale ten je len pre ludi z 'cisco sietovej akademie', co ja uz nie som ;)
ja a aj kolega pouzivame inkscape. cisco ma uvolnene ikonky v ppt a v ps formate, ktore sa daju prekonvertovat (mozem poskytnut) do svg a hned je to pouzitelnejsie ;) samozrejme na kreslenie osadenych rackov sa da pouzit asi len visio, kedze pre visio je k dispozicii mnozstvo (uzavretych a nicim inym otvoritelnych) kniznic 'ikoniek' ;))))
Tiskni
Sdílej: