Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím, nainstaloval jsem si openssh na svém serveru. Postupoval jsem podle jednoho návodu v PDF (www.slcert.gov.lk/Downloads/Securing%20SSH%20Server%20v1.0.pdf). Přihlašování skrz Putty pomocí hesla funguje, na roota se přes putty nedostanu. S autorizací pomocí klíče jsem postupoval podle návodu na Windows, Puttygenem vygenerovat klíče, uložit, veřejný klíč dostat do ~/.ssh/authorized_keys
Vše jsem provedl a nic se nestalo. Putty mi ukáže "Server refused our key". Tak jsem to zadal do Googlu a podle tohoto návodu (www.walkernews.net/2009/03/22/how-to-fix-server-refused-our-key-error-that-caused-by-putty-generated-rsa-public-key/) a ještě jednoho s DSA klíčem jsem postupoval. Klíče jsem tedy vytvořil na serveru a Puttygenem jsem klíč z openssh zkonvertoval do putty podoby. Klíč uložil a opět zkusil Putty. Stále vidím jen "Server refused our key" a přihlášení pomocí hesla. Už si fakt nevím rady.
Kde je chyba?
~/.ssh
? Musí být přístupný pouze pro vlastníka, pro nikoho jiného.
Tak nevím, nějak jsem to pošolichal a už ta autentizace funguje. Nyní řeším jiný problém. Mám Putty i na PDA, ale to není schopné klíč rozšifrovat do nastavených 20 ani 40 vteřin. Jde nějak udělat to, aby klíč na PDA neměl passphras nebo jinak, aby ta passphrase byla integrovaná?
PuTTYgen
umí klíč pro PuTTY
načíst a znovu uložit bez hesla, zkuste použít to. Ale nezdá se mi, že by byl problém v dešifrování toho klíče, dnešní PDA jsou výkonnější než PC, která jsme před pár lety měli na stole...
Tiskni
Sdílej: