Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Když notebook spí tak ho zapojím do elektrické sítě a v tu chvíli se po probuzení občas stane, že se ventilátor notebooku rozjede na plné otáčky. Pomůže znovu uspat/probudit nebo vytáhnout a zastrčit napájecí kabel. Nic z toho, co jsem našel na diskusích mi nepomohlo. Ventilátor asi softwarově ovládat nemohu. Jak tenhle zapeklitý problém vyřešit? Jedná o HP 6730(u tohoto notebooku jsem už v diskusi našel podobný nebo stejný problém ale bez řešení) a distribuci Ubuntu 9.04 - 64 bitovou.
Tak jsem zjistil nepřímo příčinu, teď ještě zjistit řešení. Po probuzení si acpi myslí, že je nb přehřátý:
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +24.0°C (crit = +256.0°C)
temp2: +31.0°C (crit = +110.0°C)
temp3: +29.0°C (crit = +105.0°C)
temp4: +25.9°C (crit = +110.0°C)
temp5: +100.0°C (crit = +110.0°C)
Jde nějak znovunastarnotav acpi v jádře za běhu systému? Nic jinýho mě nenapadá, tohle je asi problém acpi. Mám pravdu?
Zjistil jsem že po probuzení je temp1 vždy 0 nebo 100(ventilátor naplno). acpi -V: Thermal 0: ok, 0.0 degrees C. Takže problém s jedním čidlem. Nejde ho nějak restartovat? PS po připojení napájení čidlo naskočí.
Tak omyl /proc/acpi/thermal_zone/FDTZ/temperature což je to čidlo je čidlo otáček ventilátoru. Ukazuje procento aktuálního výkonu ventilátoru.
Problém vyřešen. Vytvořil jsem /etc/pm/sleep.d/99funguj
#!/bin/sh
#
# 99funguj: sprav co se da
case "$1" in
hibernate|suspend)
# Stopping is not required.
;;
thaw|resume)
# sprav to
for x in /proc/acpi/fan/*; do
if [ -f "$x/state" ] && [ "`grep on $x/state`" ]; then
echo -n 3 > $x/state;
echo -n 0 > $x/state;
fi
done
for x in /proc/acpi/fan/*; do
if [ -f "$x/state" ] && [ "`grep off $x/state`" ]; then
echo -n 0 > $x/state;
echo -n 3 > $x/state;
fi
done
;;
*) exit $NA
;;
esac
Tiskni
Sdílej: