Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím, nainstaloval jsem si program digitemp. Spouští se digitemp_DS9097. Tento program je na zjišťování teploty z čidla připojeného k počítači.
Mám takovýhle příkaz, který v terminálu funguje:
digitemp_DS9097 -q -a -s /dev/ttyS0 -d 60 -n 0 -l /var/www/teplomer/cidlo-outdoor.txt
Ovšem, když skrz Webmin zadám do Cronu nový úkol, dám aby ho spouštěl root, byl aktivní a příkaz dám úplně stejný, tak mi to do toho souboru nic nezapíše. (Opravdu jsem nezapomněl zkusit tlačítko spustit).
Kde dělám chybu?
digitemp_DS9097
plnou cestu. Cron občas mívá jinak nastavenou $PATH.
Jakou mu mám dát cestu? Nainstaloval jsem to z repozitářů Ubuntu (apt-get install digitemp). Tímto způsobem to spouštím a zatím jsem to spustil odkudkoliv.
which digitemp_DS9097
.
Tak cestu jsem tedy upravil takto:
/usr/bin/digitemp_DS9097 -q -a -s /dev/ttyS0 -d 60 -n 0 -l /var/www/teplomer/cidlo-outdoor.txt
A když to spustím, tak nic. Stále to stejné.
Možná jen dodám, že adresář teplomer je mountován pomocí fstab z flash disku.
Výpis z fstab:
/dev/sdb1 /var/www/teplomer auto rw,user,uid=xxx,gid=www-data,umask=0000,auto,sync 0 0
Takže jsem to zkusil. Funguje tedy výstup pomocí echo do souboru. Zkusil jsem i tohle /bin/echo ahoj > /var/www/teplomer/soubor
a také mi to tam zapsalo soubor a v něm bylo ahoj. Teď tedy nevím, kde mám hledat chybu.
v nekterych systemech (terba debian 3.1) jsem narazil na prijemnou vlastnost, ze v /etc/cron* to nemelo rado jine znaky nez pismenka a cisla. Nevim, jestli jsem tenkrat narazil na tecku nebo co, ale proste pokud to nebylo pojmenovane rozumne, nespoustel se script vubec. Nevzteka se to nekde v logu?
Problém jsem nakonec vyřešil, musel jsem zadat cd / && digi.....
a ještě jsem musel zadat parametr, aby se při každém spuštění zapsaly informace o čidle do souboru (tento krok se má udělat jednou a pak už nemusí, tady ho musím dělat furt).
Tiskni
Sdílej: