Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
xrandr --output LVDS --off
.
Až sem všechno OK. Problém ale nastal po nějaké době práce (pár hodin), kdy najednou z externího LCD zmizel obraz. Nejdřív mě napadlo, že do něj nejde signál, ale pak jsem si všimnul, že jde (LCD nepřešlo do úsporného režimu) - ovšem tak, že je zkrátka celá plocha černá. Zkusil jsem se přepnout do konzole v text. režimu, že bych zkusil přes xrandr zapnout aspoň integrované LCD, abych nad tím dál koumal, ale to se mi nijak nepodařilo (xrandr mi odmítal fungovat při spuštění v textovém režimu, byť X server běžel). Určitě to musí nějak jít :) - kdyby někdo věděl, jak, nechť dá vědět :).
Horší ale bylo, že po restartu X serveru se sice výstup na LVDS (LCD netbooku) aktivoval, nicméně stav na externím LCD byl stejný jako před restartem - VGA výstup sice aktivní, ale výsledkem jen černá plocha :-/. Zkoušel jsem kolem tohoto problému googlovat, ale nenašel jsem nic, co by se toho týkalo.
Jestli jste se někdo s něčím takovým setkal nebo víte, jak se toho zbavit, pak budu moc rád :) Ještě dodám, že verze X serveru je 1.5.2, konfigurák neupravovaný distribuční z eeebuntu (asi stejný jako v ubuntu 8.10) - bez jakýchkoliv specifických záznamů.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: