Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »Dobrej den, potřeboval bych se Vás poptat, jestli neznáte jiný způsob formátování disku, protože se mi nechce věřit, že celý disk F10 zformátuje za 6 vteřin, buď jsou nastaveny Fedory na rychlé formátování disku při instalaci, nebo jsem se potkal se supermoderním a superychlým Linuxem.
No tím pádem bych tady měl na disku i můj bývalý Windows.
mkfs
nebo mkfs.*
. Ale i ty, pokud dáte disk jen zformátovat, budou takhle rychlé. Vytvoření těch pár tabulek, co se při formátování disku dělá, netrvá dlouho. Otázkou spíš je, co byste chtěl aby to formátování ještě dělalo, aby to trvalo tak dlouho.
sleep
.
Pri mkfs muzete dat parametr -c :
-c Check the device for bad blocks before building the file system.
Pak se vam bude zdat formatovani tak pomale, az vas to bude mrzet
Jenom poznámka: V podstatě rozlišujeme "low level format" a pak "vytvoření systému souborů -- formátování".
low level format -- dneska už provádí výhradně výrobce disku, jde o skutečné fyzické formátování.
vytvoření systému souborů ("formátování") -- na určitém oddílu se vytvoří systém souborů (ext3, fat32...)
To jestli je "formátování" pomalé, nebo rychlé záleží na tom, zda určitý formátovací program kontroluje chybné (vadné) sektory, či ne.
Aha, tak děkuju za vysvětlení. Takže to podle Vás není vada, dobrá a je vada, když jsem poprvé nainstaloval F10 po Windowsu (protože jsem měl už dost omezování od Windowsáckých programů pro ověření pravosti a omezování rychlosti PC od antivirů), tak vše šlo perfektně, ale když jsem začal tzv. experimentovat na Linuxu, tak jsem si to hodně zkazil a tak jsem potřeboval přeinstalovat Linux, ale co to? Když jsem si chtěl přehrát *.mp3, nebo *.flv aj. (je to jedno u jakého přehrávače u všech to bylo stejné), tak prostě šlo vše jaksi moc rychle až o cca 25% (myslím tím přehrávání). A právě to formátování jse mi nějak nezdalo, je to možná právě tím, že jsem ještě pořád zvyklý na Win.
Tiskni
Sdílej: