Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než
… více »Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.
Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.
Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Dobry pokusam sa nainstalovat munin(monitorovaci RRD based program). Potrebujem aby bezal ako virtualny host v apachi.
Pouzil som tento navod:
http://www.debuntu.org/how-to-monitoring-a-server-with-munin-p2
Server je na lokalnej sieti a ma ip addresu: 192.168.76.4, pristupujem nan z ip: 192.168.76.9.
Vytvoril som: /etc/apache2/sites-available/monitoring a toto je vo vnutri:
<VirtualHost *:80>
ServerAdmin webmaster@localhost
ServerName monitoring.example.com
DocumentRoot /var/www/munin
<Directory />
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
# Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit,
# alert, emerg.
LogLevel notice
CustomLog /var/log/apache2/access.log combined
ErrorLog /var/log/apache2/error.log
ServerSignature On
</VirtualHost>
nainstaloval som to :
sudo a2ensite monitoring
Toto mi pise pri kontrole pomocou: sudo apache2ctl -t:
r-c@rclr-srv:~$ sudo apache2ctl -t
apache2: Could not reliably determine the server's fully qualified domain name, using 192.168.76.4 for ServerName
[Thu May 21 20:23:05 2009] [error] VirtualHost *:80 -- mixing * ports and non-* ports with a NameVirtualHost address is not supported, proceeding with undefined results
Syntax OK[/QUOTE]
moj /etc/apache2/apache2.conf
[QUOTE]ServerRoot "/etc/apache2"
LockFile /var/lock/apache2/accept.lock
PidFile ${APACHE_PID_FILE}
Timeout 300
KeepAlive On
MaxKeepAliveRequests 100
KeepAliveTimeout 15
<IfModule mpm_prefork_module>
StartServers 5
MinSpareServers 5
MaxSpareServers 10
MaxClients 150
MaxRequestsPerChild 0
</IfModule>
<IfModule mpm_worker_module>
StartServers 2
MaxClients 150
MinSpareThreads 25
MaxSpareThreads 75
ThreadsPerChild 25
MaxRequestsPerChild 0
</IfModule>
User ${APACHE_RUN_USER}
Group ${APACHE_RUN_GROUP}
AccessFileName .htaccess
<Files ~ "^\.ht">
Order allow,deny
Deny from all
</Files>
DefaultType text/plain
HostnameLookups Off
ErrorLog /var/log/apache2/error.log
LogLevel warn
Include /etc/apache2/mods-enabled/*.load
Include /etc/apache2/mods-enabled/*.conf
Include /etc/apache2/httpd.conf
Include /etc/apache2/ports.conf
LogFormat "%h %l %u %t \"%r\" %>s %b \"%{Referer}i\" \"%{User-Agent}i\"" combin$
LogFormat "%h %l %u %t \"%r\" %>s %b" common
LogFormat "%{Referer}i -> %U" referer
LogFormat "%{User-agent}i" agent
ServerTokens Full
ServerSignature On
Include /etc/apache2/conf.d/
Include /etc/apache2/sites-enabled/
toto by mal byt jediny virtual host:
Vytvoril som: /etc/apache2/sites-available/monitoring a toto je vo vnutri:
Vytvoril som: /etc/apache2/sites-available/monitoring a toto je vo vnutri:
<VirtualHost *:80>
ServerAdmin webmaster@localhost
ServerName monitoring.example.com
DocumentRoot /var/www/munin
<Directory />
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
# Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit,
# alert, emerg.
LogLevel notice
CustomLog /var/log/apache2/access.log combined
ErrorLog /var/log/apache2/error.log
ServerSignature On
</VirtualHost>.
myslite monitoring.example.com zmenit za ip servera?
toto by mal byt jediny virtual host:To nedává smysl, virtualhost se zřizuje proto, abyste mohl na jedné instanci Apache (a často na jedné IP adrese) provozovat víc webů. Pokud tam chcete provozovat jen jeden, není potřeba zřizovat virtualhost. Navíc Apache tvrdí, že mícháte dva způsoby konfigurace virtualhostu (podle jména a podle IP adresy), takže tam musí být alespoň dva. Nebo máte jeden server nakonfigurovaný mimo virtualhost a druhý ve virtualhostu – pak je problém v tom, a je potřeba oba weby nakonfigurovat jako virtualhost.
r-c@rclr-srv:/etc/apache2/sites-available$ ls
default monitoring
neviem preco ale na viacerych strankach s instalaciou toho muninu, davaju navod na vytvorenie virtualhostu, a kedze sa do apache nevyznam neviem ako to riesit. A potreboval by som nainstalovat ten munin.
Neviem vobec kde by mohla byt chyba.
Vyriesil som to: pridanim tohoto do /etc/apache2/apache2.conf
ScriptAlias /munin/cgi/ /var/www/munin/cgi/
Alias /munin/ /var/www/munin/
Alias /munin /var/www/munin/
teraz pristupujem do munina: http://192.168.76.4/munin
Dik za pomoc
Tiskni
Sdílej: